Hemşirelerin iş yükü algıları ile sağlıkta kalite algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceived workload and perceived healthcare quality in nurses
- Tez No: 671583
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERMİN TÜKEL AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Literatürde iş yükü fazlalığının hemşirelerin hizmet kalitesini etkilediği sonucu birçok çalışma tarafından tespit edilmiştir. Hemşirelerin algıladıkları iş yükü arttıkça kalite algılarının nasıl değiştiği bilinmemektedir. Bu bağlamda bu çalışmada hemşirelerin iş yükü algıları ile sağlıkta kalite algıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmanın örneklemini Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan 23-65 yaş arası 79 hemşire oluşturmaktadır. Veri toplama aşamasında“Demografik Bilgi Formu”,“NASA-TLX İş Yükü Algısı Ölçeği”ve“Sağlıkta Kalite Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler normal dağılıma uymadığından değişkenler arasındaki ilişkiler“Spearman's Korelasyon Testi”ile test edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda örneklem sayısı göz önünde bulundurulduğunda, r=0.31 ve üzerindeki korelasyon katsayılarının %95 güven aralığında ve %80 güç düzeyinde oldukları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: It has been determined by many studies in the literature that excessive workload affects the service quality of nurses. It is not known how the perceived healthcare quality changes in relation to increased perceived workload of nurses. In this context, this study aims to determine the relationship between perceived workload and perceived healthcare quality in nurses. Methods: The sample of the study consists of 79 nurses between the ages of 23-65 years working in Dokuz Eylül University Hospital.“Demographic Information Form”,“NASA-TLX Workload Index”and“Perceived Healthcare Quality Scale”were used in data collection. Since the data did not conform to normal distribution, the relationships between variables were tested with“Spearman's Correlation Test”. Results: Considering the sample size in our study, it was calculated that the correlation coefficients r=0.31 and above were within 95% confidence interval and 80% power level.