Suriye, Lübnan ve Filistin'deki Türkmen yerleşim yerlerinin tarihî altyapısı ve yer adları
Historical infrastructure and place names of Turkmen settlements in Syria, Lebanon and Palestine
- Tez No: 671598
- Danışmanlar: PROF. ABDULHALİK BAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Ortadoğu coğrafyasının Doğu Akdeniz kısmında yer alan Suriye, Lübnan ve Filistin topraklarına Emevî-Abbasî dönemlerinde düzensiz olarak başlayan ve 11.yy'dan itibaren de düzenli göçlerle takviye olunan bir Türkmen yerleşimi sözkonusudur. Selçukluların ve ardıllarının (meliklikler/beylikler, Zengîler, Eyyübîler), Haçlıların ve Moğolların, diğer Türk devletlerinin (Memlûk, Timur, çeşitli beylikler/hanlıklar) ve en uzun da Osmanlıların etkisinde kalan bölge 20.yy'dan itibaren farklı bir mecraya girmiştir. I.Dünya Savaşı'yla başlayan Fransız ve İngiliz manda idareleri, II.Dünya Savaşı'yla birlikte yerini bağımsız devletlere bırakmıştır. Filistin'in İsrailleşme süreciyle başlayan, Lübnan'da nerdeyse rutinleşen ve Suriye'de on yıldır devam eden iç savaşlar / çatışmalar süreci, son 70 küsur yılın özeti gibidir. Bu tarihî altyapının dışında Suriye, Lübnan ve Filistin/İsrail kısmında bölgeler üzerinden Türkmen yerleşim yerleri ve isim taramaları yapılmıştır. Bunların önemli bir bölümü tablolaştırılmıştır. Ayrıca bu ülkelerdeki Türk/Türkmen toplulukları sosyo-kültürel yönlerden ayrı ayrı ele alınmıştır. Ve eldeki verilerin analiziyle hem tanı bazlı hem de öneri bazlı bilgi değerlendirmeleri yapılmıştır. Sınırların belirsiz, karmaşanın ise sürekli olduğu Levant yöresinde toplulukların davranış alışkanlıkları ve algıları yazgılarının da şekillenmesinde başat rol oynamayı sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
It is a Turkmen settlement that started irregularly in Syria, Lebanon and Palestinian lands in the Eastern Mediterranean part of the Middle East geography during the Umayyad-Abbasid periods and was reinforced with regular migration since the 11th century. The region, which was under the influence of the Seljuks and their successors (Emirates / Principalities, Zengis, Eyyubis), Crusaders and Mongols, other Turkic States (Mamluk, Timur, various Principalities / Khanates) and the longest Ottomans, entered a different medium since the 20th century. The French and British Mandate Administrations, which started with the First World War, were replaced by the Independent States with the Second World War. The process of civil wars / conflicts that started with the Israelization process of Palestine, almost routine in Lebanon and continued for ten years in Syria is like the summary of the last 70-odd years. Apart from this historical infrastructure, Turkmen settlements and name scans were carrieed over the regions of Syria, Lebanon and Palestine/Israel. A significant part of them are tabulated. In addition, the Turk / Turkmen communities in these countries are handled separately from socio-cultural aspects. And by analyzing the available data, both diagnostic and suggestion based information evaluations were made. In Levant, where the boundaries are uncertain and the chaos is continuous, the behavior habits and perceptions of the communities continue to play a dominant role in shaping their destinies.