Modern Ürdün romanında İbrahim Nasrallah'ın yeri
The place of Ibrahim Nasrallah in modern Jordan novel
- Tez No: 560382
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KIZILCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada modern Ürdün edebiyatının roman türünde İbrahim Nasrallah'ın yeri ele alınmıştır. Şair, romancı aynı zamanda fotoğraf sanatçısı olan İbrahim Nasrallah Arap dünyasında en çok okunan roman yazarlarından birisidir. Bir giriş ve üç bölümden oluşan çalışmamızın giriş bölümünde Ürdün'ün siyasal ve kültürel tarihine dair genel bir bilgi verilmiştir.Çalışmamızın birinci bölümünde modern Arap edebiyatı, öncelikle Ürdün'ü çevreleyen bir havzada incelenmiştir. Bu arada Mısır, Suriye, Lübnan ve Filistin'deki edebi faaliyetler özetlenmiştir. İkinci bölümde, Ürdün'de şiir ve nesir alanında yapılan çalışmalar en önemli simalarıyla tek tek ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, İbrahim Nasrallah'ın hayatı ele alınmış, eserleri hakkında bilgi verilmiş ve bilhassa romanları etraflıca incelenmiştir. Ayrıca modern Ürdün romanında İbrahim Nasrallah'ın yeri, edebî kişiliği, etkilendiği yazarlar ve aldığı ödüller hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the place of Ibrahim Nasrallah in terms of Modern Jordanian literature is discussed. A poet, novelist, film critic, painter and photographer Ibrahim Nasrallah is one of the most widely read novelist in the Arab world. In the introduction part of our study, which consists of an entrance and three sections, an overview of Jordan's political and cultural history is given. In the first part of our study, Modern Arabic Literature was examined in a basin surrounding Jordan. Meanwhile, literary activities in Egypt, Syria, Lebanon and Palestine are summarized. In the second chapter, the works in the field of poetry and prose in Jordan are handled one by one with the most important figures. In the third chapter, the life of Ibrahim Nasrallah was discussed and his works were informed and his novels were examined in detail. In addition, in the Modern Jordanian novel, the place of Ibrahim Nasrallah, his literary personality, the writers he was influenced and the awards he was given were given.