Kuantum nokta katkılı polimer dağıtılmış sıvı kristal kompozit yapıların elektro-optik ve dielektrik karakterizasyonu
Electro-optical and dielectric characterization of quantum dot doped polymer dispersed liquid crystal composite structures
- Tez No: 671599
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KÖYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında, CdSeS/ZnS kuantum nokta (KN) katkılı polimer dağıtılmış sıvı kristal (PDSK) kompozit yapının dielektrik, elektro-optik, termal ve morfolojik karakterizasyonu yapılmıştır. Saf ve KN nokta katkılı PDSK kompozit yapıların dielektrik özellikleri frekansa bağlı olarak dielektrik/empedans spektroskopi tekniği ile incelenmiştir. Numunelerin elektro-optik özellikleri ise elektro-optik geçirgenlik sistemi kullanılarak araştırılmıştır. Üretimi gerçekleştirilen saf ve KN katkılı PDSK kompozit yapıların faz geçiş sıcaklıkları diferansiyel taramalı kalorimetre, morfolojik yapısı ise taramalı elektron mikroskobu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ölçüm sonuçlarından, saf ve KN katkılı PDSK kompozit yapıların kompleks dielektrik sabitinin reel ve sanal kısımları, relaksasyon frekansı, eşik voltajı, relaksasyon zamanı, tepki süresi, faz geçiş sıcaklığı gibi fiziksel parametreleri belirlenmiş, ayrıca numunelerin morfolojik yapılarındaki değişimler irdelenmiştir. Sonuçlar, KN katkısının PDSK kompozit yapının fiziksel özelliklerini önemli ölçüde değiştirdiğini ve PDSK/KN kompozit yapısının polimer ve sıvı kristal tabanlı opto-elektronik cihaz teknolojisinde farklı amaçlar ile kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, dielectric, electro-optical, thermal and morphological characterization of the CdSeS/ZnS quantum dot (QD) doped polymer dispersed liquid crystal (PDLC) composite structure has been made. The dielectric properties of pure and QD doped PDLC composite structures have been investigated by dielectric/impedance spectroscopy technique depending on the frequency. The electro-optical properties of the samples were investigated using the electro-optical switching method. The phase transition temperatures of the pure and QD doped PDLC composite structures were measured using differential scanning calorimeter and the morphological structure using scanning electron microscope. Physical parameters such as real and imaginary parts of the complex dielectric constant, relaxation frequency, threshold voltage, relaxation time, response time, phase transition temperature of pure and QD doped PDLC composite structures were determined from the experimental results, and the morphological structures of the samples were obtained. The results showed that the QD additive significantly changed the physical properties of the PDLC composite structure and the PDLC/QD composite structure could be used in polymer and liquid crystal based opto-electronic device technology.