Serum amiloid a'nın idiyopatik pulmoner fibrozis tanılı hastalarda tanısal ve prognostik değeri
Diagnostic and prognostic value of serum amiloid a in patients with idiopatic pulmonary fibrosis
  1. Tez No: 671622
  2. Yazar: SELMA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE BAĞNU YÜCEEGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: İdiyopatik Pulmoner Fibrozis (İPF), geri dönüŞümsüz solunum fonksiyon kaybı ve interstisyel pnömoninin tipik histolojik, radyolojik paterni ile karakterize, ileri derecede fibrozis ile seyreden, prognozu kötü olan kronik ve ilerleyici bir akciğer hastalığıdır. Sağkalım süresi genellikle tanıdan sonra 3-5 yıl civarıdır. Kötü prognozlu bu hastalıkta erken tanı önemli iken, İPF tanısı genellikle geç konulmaktadır. Bu nedenle İPF'yi öngörmede kullanılabilecek güvenilir bir biyobelirteç ile erken tanı konulmasını; dolayısıyla, tedaviye erken dönemde başlanması sağlanarak, hastalığın morbiditesi azaltılacak, sağ kalım sürecini uzatılabilecektir. Bu hipotezden yola çıkarak planladığımız çalışmamızın amacı; İPF tanılı hastalarda, Serum Amiloid A (SAA)'nın tanısal, prognostik değerini ve biyobelirteç olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Bu çalışma; prospektif, vaka-kontrol çalışması olarak tasarlanmıştır. Çalışma tek merkezli olarak, T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM) Göğüs Hastalıkları Kliniği'nde yapılmıştır. Çalışmaya 20.04.2020 ile 01.01.2021 arasında kliniğimize başvuran, İPF tanısı almış 15 hasta ve 15 sağlıklı dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik bilgileri, Solunum Fonksiyon Testleri (SFT), Karbonmonoksit Difüzyon Kapasitesi (DLCO), 6 Dakika Yürüme Testi (6DKYT) ve laboratuvar değerleri, ĠPF takip dosyalarından edinilmiĢtir. Elde edilen veriler SPSS kullanılarak analiz edilmiştir. Tüm istatistiksel analizlerde p0,05). Hastaların SAA değerleri ile DLCO değerleri, 6 dk yürüme mesafesi, 6 dk süresi ve 6 dk sonrası desatuüasyon değerleri, GAP indeksi ve mMRC (Medical Resources Council) dispne skorları arasında anlamlı ilişki tespit edilmemiştir (p>0,05). Hastaların SAA değerleri ile C Reaktif Protein (CRP) değerleri arasında anlamlı pozitif ilişki tespit edilmiştir. SAA değerleri ile Yüksek molekül ağırlıklı lipoprotein (HDL) ve diğer kolesterol değerleri arasında anlamlı tespit edilmemiştir. Hastaların SAA değerleri ile tanı süreleri arasında negatif anlamlı iliĢki saptanmıştır.(p0,05). Fakat ilaç kullanmayan hastaların SAA'nın ortanca değeri, kullananlara göre daha yüksektir. SONUÇ: Çalışmamız, SAA'nın İPF hastalarında anlamlı derecede yüksek olduğunu göstermiş olup, tanıyı öngörmede kullanılabilecek güvenilir bir biyobelirteç olacağını düşündürmektedir. Ayrıca tanı süreleri ile kıyaslandığında, yeni tanılı ve hiç tedavi almamıĢ hastalara kıyasla, tedavi altında olan ve daha uzun süreli tanısı olan hastaların, SAA değerleri daha düşük gelmiş olup, SAA'nın tedavi takibinde de kullanılabileceğini düşündürmüştür. Ancak hastaların solunum fonksiyon testleri ve diğer fonksiyonel parametreleri ile karşılaştırıldığında, prognostik olarak kullanılabilirliğine yönelik anlamlı bir sonuç elde edilememiştir. Gelecekte daha geniş hasta grupları ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: İdiyopatik Pulmoner Fibrozis, Serum Amiloid A Biyobelirteç, C Reaktif Protein
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION: Idiopathic Pulmonary Fibrosis (IPF) is a chronic and progressive lung disease characterized by irreversible loss of respiratory function and typical histological and radiological pattern of interstitial pneumonia, with severe fibrosis and poor prognosis. While early diagnosis is important in this disease with poor prognosis, IPF is generally diagnosed late. Therefore, a reliable biomarker that can be used to predict IPF will ensure early diagnosis and, by starting treatment early, it will reduce the morbidity of the disease and prolong the survival process.. The aim of our study, to evaluate the diagnostic, prognostic value and usability of SAA as a biomarker in patients with a diagnosis of IPF. MATERIAL AND METHODS: This study was designed as a prospective, case-control study. The study was single centered, in the T.C Ministry of Health, Health Sciences University DıĢkapı Yıldırım Beyazıt Health Application and Research Center (SUAM) Pulmonology Clinic. 15 patients who were diagnosed with IPF and 15 healthy individuals were included in the study. The demographic information, PFT, DLCO, 6MWD performances and laboratory values of the patients included in the study were obtained from the IAH follow-up files. The data obtained were analyzed using SPSS. With all statistical analyzes, p 0.05). There was no significant relationship between the SAA values and DLCO values of the patients. There was no significant correlation between the SAA values of the patients and the 6-minute distance, 6-minute duration and 6-minute xiii desaturation values (p> 0.05). A significant positive correlation was found between the SAA values and CRP values of the patients, but not significant between the SAA values and HDL, LDL values. There is no significant correlation between the SAA values of the patients and the GAP score and the mMRC dyspnea score (p> 0.05). There is a negative significant correlation between the SAA values of the patients and the duration of diagnosis (p 0.05). However, the average rank of SAA values of patients not using drugs is higher than those who use drugs. CONCLUSION: Our study has shown that SAA is significantly higher in patients with IPF, suggesting that it will be a reliable biomarker that can be used to predict the diagnosis. In addition, when compared to the time of diagnosis, patients with newly diagnosed and never received treatment, under treatment and with a longer-term diagnosis, had a lower SAA, suggesting that SAA can also be used in treatment follow-up. However, no significant result could be obtained regarding the prognostic utility of the disease to the patient with pulmonary function tests and other respiration. Further studies with large patient groups are needed. KEYWORDS: Idiopathic Pulmonary Fibrosis, Serum Amyloid A, Biomarker, CRP