Pathophysiology underlying drooling in parkinson's disease: Oropharyngeal bradykinesia
Parkinson hastalığı'nda siyalorenin patofizyolojisi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
  1. Tez No: 671645
  2. Yazar: MEHMET KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL YALÇIN ÇAKMAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Giriş ve amaç: Siyalore, Parkinson Hastalığı (PH) seyrinde sıkça görülen, günlük tedavi pratiğinde gözden kaçabilecek, özürleyici bir belirtidir. Siyaloreye neden olan etkenler tartışmalı olduğu için tedavi seçenekleri de sınırlıdır. Bu çalışmada PH'de görülen siyalore ile yutmanın bradikinezisi veya donmanın ilişkisini incelemeyi veaynı zamanda hastaların yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Hastalar ve yöntem: Çalışmamıza kliniğimizde takipli 63 IPH alındı. Hastaların levodopa eşdeğer dozu (LED), hastalık süresi, başlangıç semptomu gibi demografi verileri kayıt edildi. Hastalara OMİ (oral-motor işlev) testi uygulanarak siyalorenin yanı sıra konuşma ve yutmanın değerlendirilmesi yapıldı. Yürüyüş ve düşme anketi ile hastaların yürümesi ve donması değerlendirildi. Hastalık şiddeti UPDRS ve Hoehn&Yahr evrelemesi ile, kognitif fonksiyonları ve ruhsal durumu MMT (minimental test) Beck depresyon ölçeği/Geriatrik depresyon ölçeği ve PDQ 39 ölçeği ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 44 ü erkek, 19 u ise kadın idi. Hastalık başlangıç yaş ortalaması 60,2 olup ortalama hastalık süresi 5,4 yıl ve LED i ise 513,9 idi. Siyalorenin hastalık başlangıç yaşı, hastalık süresi, LED, Hoehn&Yahr skalası, donma , kognitif fonksiyon ve depresyon ile anlamlı ilişkisi saptanmadı. Siyalorenin istatistiki olarak sadece UPDRS skoru ile anlamlı ilişkisi tespit edilmiş olup UPDRS 3 motor skoru ile daha güçlü ilişkisi saptanmış, UPDRS 3 motor kısmının bradikinezi ile ilgili soruları ile ise daha anlamlı ilişki saptanmıştır. İlginç olarak siyalore skoru ile PDQ 39 skoru arasında istatistiki olarak anlamlı korelasyon saptanmamıştır. (bu kısımlara p değerleri ortalama değerler gibi rakamsal oranlar verilemsi gerekir) Sonuç: Bizim çalışmamızın sonuçları; IPH'dagörülen siyaloreden, yutmanın bradikinezisinin sorumlu olduğu hipotezini desteklemektedir. Bu, PH de etkili tedavinin bu belirtileri gidermede etkili olabileceği anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objective: Sialorrhea is a common, debilitating symptom during the course of Parkinson's Disease (PD) that can be overlooked in daily treatment practice. In the present study we aimed to investigate the association between sialorrhea and possible etiological factors in PD, and to determine its effect on quality of life. Patients and method: Our study involved 63 patients with idiopathic Parkinson's disease followed at our clinic. Demographic data of the patients were recorded, including levodopa equivalent dosage (LED), disease duration, and the initial symptom. Oral-motor function (OMF) test was administered to all patients to evaluate speech and swallowing functions. Gait and fall questionnaire was used to evaluate gait and freezing of gait. Disease severity was assessed by UPDRS and Hoehn&Yahr staging system; cognitive functions and emotional state were evaluated by MMT (mini mental test) Beck depression scale/Geriatric depression scale, and PDQ 39 scale. Results: Forty-four patients were male and 19 patients were female. The mean age at disease onset was 60.2 years; mean disease duration was 5.4 years; and LED was 513.9. There was no significant association between sialorrhea and age at disease onset, disease duration, LED, Hoehn&Yahr scale, freezing of gate, cognitive function, and depression. Sialorrhea was only significantly correlated to UPDRS score; a stronger association was found between sialorrhea and UPDRS 3 motor score; and a more significant association was determined between sialorrhea and the bradykinesia questions of the motor part of UPDRS 3. Interestingly, no significant association was found between sialorrhea score and PDQ 39 score. Conclusion: Based on the results of this study, we concluded that oropharyngeal bradykinesia may be responsible for sialorrhea in PD. In contrast to a general expectation, we did not find any adverse impact of sialorrhea on quality of life.