Diyabeti olan erişkin bireylerde eşlik eden tiroid fonksiyon bozukluğusıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of the prevalence of thyroid dysfunction in adults with di̇abetes
  1. Tez No: 909483
  2. Yazar: ESRA VURAL DUYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Diyabetes mellitus ve tiroid fonksiyon bozuklukları, endokrin hastalıklar arasında oldukça sık karşılaşılan iki sağlık sorunudur. Diyabetiklerde tiroid hastalıklarının prevalansı diyabet tanılı olmayan kişilere göre 2-3 kat fazla görülmektedir. Tanı konmamış tiroid fonksiyon bozukluğu, diyabetik hasta popülasyonunda metabolik kontrolü olumsuz yönde etkileyebilmekte ve kardiyovasküler hastalık riskini arttırmaktadır. Bu çalışmada tip 1 ve tip 2 diyabet tanısı ile izlenen erişkin hastalarda eşlik eden tiroid fonksiyon bozukluğu sıklığının belirlenmesi ve tiroid fonksiyon bozukluklarının diyabetin metabolik kontrolü ve komplikasyonları üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Retrospektif nitelikteki bu çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Diyabet polikliniğine Kasım 2022 – Kasım 2023 tarihleri arasında başvuran Tip 1 ve Tip 2 Diyabetes Mellitus tanılı 274 hasta dahil edildi. Hastalara ait demografik veriler, sigara kullanımı, diyabet tanı yaşı ve süresi, mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonların varlığı, eşlik eden kronik hastalıkları, antidiyabetik tedavi, operasyon öyküsü, laboratuvar verileri (HbA1c, Glukoz, C-peptid, TSH, T4, T3, Tiroid antikorları, HDL, LDL, TG, Total Kolesterol, Kreatinin) anonimize edilerek kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes mellitus and thyroid dysfunction are two very common health problems among endocrine diseases. The prevalence of thyroid diseases is 2-3 times higher in diabetics than in non-diabetics. Undiagnosed thyroid dysfunction may adversely affect metabolic control and increase the risk of cardiovascular disease in diabetic patient population. This study aimed to determine the frequency of accompanying thyroid dysfunction in adult patients diagnosed with type 1 and type 2 diabetes mellitus and to examine the effects of thyroid dysfunction on metabolic control and complications of diabetes. Material and Methods: İn this retrospective study, 274 patients diagnosed with type 1 and type 2 Diabetes Mellitus who met the appropriate criteria and applied to Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Department of Family Medicine between November 2022 and November 2023 were included. Sociodemographic data of the patients, duration of diabetes, presence of microvascular and macrovascular complications, concomitant chronic diseases, antidiabetic treatment, past surgical history, laboratory data( HbA1c, glucose, C-peptide, TSH, T4, T3, thyroid antibodies, HDL, LDL, total cholesterol, creatinine) were obtained from hospital system. SPSS program was used for statistical analysis and calculations.