A structural equation modelling study of organizational commitment, burnout, and job satisfaction among English instructors in Turkey
Türkiye'de İngilizce öğretim görevlilerinin örgütsel bağlılık, tükenmişlik ve iş tatminlerine ilişkin bir yapısal eşitlik modellemesi araştırması
- Tez No: 702992
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM BALÇIKANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Modern dünyada, diğer tüm organizasyonlar gibi üniversitelerin de amacı varlıklarını sürdürmek ve rekabetçi olmaktır ancak bireylerin katkısı olmadan bu amaçlara ulaşmak mümkün değildir. Görünen o ki, örgütlerin diğer kaynakları ancak insan kaynakları tarafından harekete geçirilebileceğinden, bir işyerinde çalışanların huzur ve mutluluğunun sağlanması çok önemlidir. Türk üniversitelerinde Yabancı Diller Yüksekokulu/Bölümü ve bu okullarda görev yapan İngilizce öğretim görevlilerinin öğrencileri gelecekteki kariyerlerine hazırlamak ve onlara İngilizce öğreterek akademik becerilerine katkıda bulunmak gibi önemli bir misyonu vardır. İngilizce öğretim görevlilerinin bu önemli misyonlarına rağmen mesleki kimlikleri, sorunları ve statüleri literatürde ihmal edilmiştir. Bu nedenle, mevcut tez, İngilizce öğretim görevlilerinin işle ilgili tutum ve duygularına yönelik bir boşluğu doldurmak amacıyla olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın iki yönlü bir amacı vardır. İlki, ülkedeki genel durumu yansıtmak için İngilizce öğretim görevlilerinin örgütsel bağlılık, tükenmişlik ve iş tatmin düzeylerini Türkiye bağlamında raporlamaktır. Diğeri ise, yapısal eşitlik modellemesi (YEM) kullanılarak oluşturulmuş bir modeli test ederek ana yapılar arasındaki olası doğrudan ve dolaylı ilişkileri araştırmaktır. Mevcut tezde, mümkün olduğunca çok sayıda İngilizce öğretim görevlisine ulaşmak amacıyla nicel araştırma tekniği olan anket kullanmaktadır. Çeşitli üniversitelerde görev yapmakta olan rastgele seçilmiş 4.400 İngilizce öğretim görevlisinin e-posta adreslerine çevrimiçi anket bağlantısı ve gerekli açıklamaları içeren bir e-posta gönderilmiştir. Veri toplama sürecinin sonunda, çalışmaya (en az) 98 farklı üniversiteden 426 İngilizce öğretim görevlisi katılmıştır. Veriler SPSS 20 ve LISREL programları ile analiz edilmiştir. Genel sonuçlar, Türk İngilizce öğretim görevlilerinin kuruluşlarına biraz bağlı olduklarını göstermiştir. Bahsi geçen öğretim görevlileri her ne kadar bazı tükenmişlik belirtileri göstermiş olsalar da ciddi bir tükenmişlik durumu yoktur. İngilizce öğretim görevlileri, öğretmen olmanın temel öğelerini içeren içsel faktörlerden biraz memnun, ancak bağlamsal faktörler konusunda kararsız hissetmektedirler. Bu çalışmanın ikinci amacı için iki aşamalı bir yaklaşım benimsenmiştir. İlk olarak anketlerin geçerliliğini sağlamak için bir ölçüm modeli belirlenmiş, ardından gizil yapılar arasındaki ilişkileri araştırmak için ölçüm hatalarını da içeren yapısal bir model belirlenmiştir. YEM analizi, oluşturulan modeli doğrulamış ve örgütsel bağlılık ile iş tatmini arasında güçlü, pozitif bir ilişki olduğunu, ancak örgütsel bağlılık ile tükenmişlik arasında orta düzeyde negatif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Son olarak, tükenmişlik ile iş tatmini arasında negatif bir ilişki vardır. Ayrıca R2 değerleri dikkate alındığında örgütsel bağlılığın tükenmişliğin %22'lik varyansını açıkladığı; örgütsel bağlılık ve tükenmişlik, iş tatminindeki varyansın %59'unu açıkladığı bulunmuştur. Bunun yanı sıra, örgütsel bağlılığın iş tatmini üzerinde toplam etkisi 0,74'tür. Böylece, varsayılan ilişkiler anlamlı bulunmuş ve örgütsel bağlılık, tükenmişlik ve iş tatmininin birbirlerini önemli ölçüde etkiledikleri ortaya konmuştur. Sonuçlarla ilgili öneriler detaylı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the modern world, similar to any other kind of organization, universities need to sustain their existence and be competitive; however, it is not possible to reach these aims without the contribution of individuals. Apparently, it is crucial to ensure the peace and happiness of the employees in a workplace since other sources of organizations can only be activated by human resources. In Turkish universities, the School/Department of Foreign Languages and the Turkish instructors of English (henceforth English instructors or Turkish EFL instructors) working at these schools have a significant mission which is preparing students for their future career and contributing their academic skills by teaching them English. In spite of their important mission, the professional identity, problems, and status of English instructors have been neglected in the literature. Thus, the current dissertation appeared in response to a niche for English instructors' job-related feelings. This study has a two-fold purpose. The first one is to report the English instructors' organizational commitment, burnout, and job satisfaction levels at the tertiary level in the Turkish context in order to reflect the general situation in the country. The other one is to investigate the possible direct and indirect relationships among the main constructs by testing a hypothesized model through the use of structural equation modelling (SEM). The current dissertation employs questionnaires as quantitative research techniques with the aim of reaching as many English instructors as possible. An e-mail which includes a link for the online questionnaires and an explanation for the participants was sent to the e-mail addresses of randomly chosen 4.400 English instructors from various universities. At the end of the data collection process, 426 English instructors from (at least) 98 different universities participated in the study. The data were analysed with SPSS 20 and LISREL programs. The overall results indicated that Turkish EFL instructors were slightly committed to their organizations and revealed some signs of burnout, but there was a lack of a severe case. In addition, English instructors felt slightly satisfied with the intrinsic factors, which involved the main elements of being a teacher but felt neutral about extrinsic (contextual) factors. As for the second purpose of this study, a two-step approach was adopted. Firstly, in order to ensure the validity of the questionnaires, a measurement model was specified, and then a structural model was specified to investigate interrelations among latent constructs spontaneously, including the measurement errors. The SEM analysis verified the hypothesized model and put forward that there is a strong, positive relationship between organizational commitment and job satisfaction, yet there is a mediocre negative relationship between organizational commitment and burnout. Finally, there is a negative relationship between burnout and job satisfaction. Additionally, considering the R2 values, it was found out that organizational commitment explains 22% variance of the burnout; organizational commitment and burnout explains 59% variance of job satisfaction; organizational commitment has a total effect of 0.74 on job satisfaction. Thus, the hypothesized relations were found to be significant, and organizational commitment, burnout, and job satisfaction significantly affect each other at a considerable level. The implications were discussed.