The uncanny valley in contemporary music
Çağdaş müzikte tekinsiz vadi
- Tez No: 651637
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tekinsiz vadi teorisi, bir öznenin sahip olduğu antropomorfik niteliklerin gerçek insana benzerliği ile orantılı olarak o özeneye karşı duyulan rahatsızlık hissini irdeler. Her ne kadar bu kavram asıl olarak robotik alanında ortaya çıkmış olsa da, barındırdığı estetik tartışmaların etkisi sanatta da çeşitli yansımalar göstermiştir. Söz konusu estetik tartışmaların özü tarihsel olarak daha eski olan tekinsizlik (das Unheimliche) kavramına dayanmaktadır. Bu bağlam içerisinde, bu tez öncelikli olarak tekinsizlik ve tekinsiz vadi kavramları arasındaki köklü ilişkiyi ortaya koyarak tekinsizliğin estetiği konusunu inceleyecektir. Bu tezin birincil amacı çağdaş müzikte tekinsiz vadi kavramının izlerini saptamaktır. Bu amaç kapsamında tekinsiz vadi olgusunun nedensel unsurları yedi kategoriye ayrılmıştır: Bedensel Görünüm, Bedensel Hareket (Jest, Surat İfadesi, Bedenin Maddeselliği), Konuşma, Ses, Karakter, Duyular Arası Uyumsuzluk, ve Kurgu. Her kategori ve alt kategori çağdaş müzikten uygun birer eserle eşleştirilecek ve ilgili unsurların bu eserlerdeki duygusal ve bağlamsal işlevleri irdelenecektir. Nihai olarak bu tez, irdelenen çağdaş müzik eserlerindeki muhtelif sanatsal yaklaşımlar ile tekinsizliğin estetiği arasındaki tarihsel bağı vurgulamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The uncanny valley theory explores the particular disturbance felt towards an entity in relation to the degree of human-likeness that is portrayed through that entity's anthropomorphic traits. Although the concept initially emerged from the field of robotics, its far-reaching influence on aesthetics became notably manifest in art. On the other hand, this aesthetic understanding also had roots in an earlier, seminal concept referred to as the uncanny (das Unheimliche). Within this context, this thesis will first of all outline the critical relationship between the uncanny and uncanny valley concepts under the overarching topic of uncanny aesthetics. The primary objective of this thesis will be to identify the various occurrences of the uncanny valley effect in contemporary music. For this purpose, the causal factors of the phenomenon has been divided into seven categories, being Bodily Appearance, Bodily Motion (Gesture, Facial Expression, Corporeality), Speech, Voice, Persona, Crossmodal Mismatch, and Fiction. Each category and subcategory will be matched with a pertinent example from contemporary music, followed by a discussion on the emotional and contextual significances of the specified categories within those works. Ultimately, this thesis intends to draw a historical correlation between uncanny aesthetics and the various artistic approaches that can be observed in the referenced contemporary music works.