Türkiye'de kalkınma ajansları ve ajansların bölgesel kalkınmaya yönelik etkileri analizinde Çukurova kalkınma ajansı örneği
The case of cukurova development agency in the analysis of development agency and the effects of agencies on regional development in Turkey
- Tez No: 671726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Türkiye'de Kalkınma Ajanslarının yapısal ve işlevsel olarak bölgesel düzeyde kalkınma üzerine etkilerini inceleyen bu çalışmada; kavramsal, kuramsal ve uygulama düzeyinde ajanslar çözümlenmeye çalışılmıştır. Spesifik olarak Çukurova Kalkınma Ajansı seçilmiş ve uygulama düzeyindeki etki analizi bu ajans üzerinden tamamlanmıştır. Çalışmada, Bölge Kalkınma Ajanslarının dünyada ve Türkiye'deki oluşum süreçleri ve aşamaları, mevzuat temelindeki gelişmelerle açıklanmış, somut olarak ortaya çıkan kurumsal yapılanma şematize edilmeye çalışılmıştır. Çukurova Kalkınma Ajansı temelinde gerçekleşen analiz sonucunda, mevcut yapılanma üzerinden bazı tespitlerde bulunulmuş ve bu tespitlere yönelik çıkarımlar yapılmıştır. Türkiye'deki Kalkınma Ajansları için yeni modeller sunulmuştur. Ajansların bölge düzeyinden çok il düzeyinde yeniden yapılanmasının daha rasyonel olacağı iddiasından hareketle; ajansların bölgesel olarak alanlarını genişleterek etkinliğini azaltmaktansa, sorumlu oldukları alanları daraltarak etki alanlarını artırma amacını güden ''İl Temelli Ajanslar'' fikri ile illerin sahip olduğu özelliklere göre her ilin sektörel üstünlüğü neticesinde ''Ajanslarda Sektörel Yönelim'' ve ajansların icrai niteliğini artırma adına ''Özel Şirket'' hüviyetine bürünme ayaklarıyla desteklenen bir model önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which examines the structural and functional effects of Development Agencies in Turkey on development at the regional level; Agencies were tried to be analyzed at the conceptual, theoretical and practical level. Specifically, Çukurova Development Agency was selected and the impact analysis at the application level was completed through this agency. In the study, the formation processes and stages of the Regional Development Agencies in the world and in Turkey were explained with the developments on the basis of the legislation, and the institutional structure that emerged concretely was tried to be schematized. As a result of the analysis carried out on the basis of Çukurova Development Agency, some determinations were made on the current structuring and inferences were made for these determinations. New models are presented for Development Agencies in Turkey. Based on the claim that restructuring of agencies at the provincial level rather than the regional level would be more rational; With the idea of“Provincial-Based Agencies”, which aims to increase the area of influence of agencies by narrowing the areas they are responsible for, rather than reducing their effectiveness by expanding their areas regionally,“Sectoral Orientation in Agencies”and“Sectoral Orientation in Agencies”in order to increase the executive quality of the Agencies, as a result of the sectoral superiority of each province according to the characteristics of the provinces. A model supported by ''Private Company'' impersonation legs is proposed.