Üçlü negatif meme kanserinde siklin E1 geni aşırı ifadesinin rolü
Role of cyclin e1 overexpression in triple negative breastcancer
  1. Tez No: 671739
  2. Yazar: NİGAR PELİN MAKAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ALANYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Üçlü negatif meme kanseri (TNMK), östrojen reseptörü (ER), progesteron reseptörü (PR) ve insan epidermal büyüme faktörü reseptörü-2 (HER2) ekspresyonundan yoksun, en agresif meme kanseri alt tipidir. Bazaloid yapıya sahip olmasına rağmen bazal meme kanserinden % 20-30 farklıdır. Diğer alt tiplerle karşılaştırıldığında, kemoterapi TNMK' leri tedavi etmek için kullanılan ana yöntemdir. TNMK alt tipine özel, hedefe yönelik ve kişiselleştirilmiş tedavi programı bulunmamaktadır. Siklin E1 (CCNE1), katalitik alt birimi Siklin bağlı kinaz-2 (CDK2) ile birlikte hücre döngüsü regülasyonunda, DNA replikasyonunda, kromozom segregasyonunda ve G1'den S-fazına geçişte kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada CCNE1 geni, mRNA ve protein seviyesinde, TNMK, diğer alt tip meme kanserleriyle istatistiksel olarak kıyaslanmıştır. CCNE1 ifadesi, istatistiksel olarak anlamlı ve yüksek gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, CCNE1 geninin, diğer meme kanseri alt tiplerine kıyasla TNBC' de istatistiksel olarak yüksek mRNA ekspresyonu ve protein seviyeleri ile potansiyel bir tedavi hedefi ve hastalık prognozu biyobelirteci olabileceğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
Triple negative breast cancer (TNBC) is the most aggressive breast cancer subtype, lacking the expression of the estrogen receptor (ER), progesterone receptor (PR) and human epidermal growth factor receptor-2 (HER2). Although It has basaloid structure, it is %20-30 different from basal like breast cancer. Compared to other subtypes, which can be treated with targeted therapies, chemotherapy is the major regimen used to treat TNBCs. There is no viable target and therfore personalized treatment program specifically for TNBC subtype. CCNE1 along with its catalytic subunit Cyclin-dependent kinase-2 (CDK2), plays a critical role in cell cycle regulation, DNA replication, chromosome segregation, and G1-S transition. In this study, we showed that CCNE1 gene can be a potential treatment target and disease prognosis biomarker, with statistically high expression at mRNA and protein levels in TNBC compared to other breast cancer subtypes.