Revealing the potential of human-centered design in architecture
Mimarlıkta insan merkezli tasarım potansiyelinin ortaya konması
- Tez No: 671741
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSU BERK HAZNEDAROĞLU, ÖĞR. GÖR. ZELAL ÖZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Teknolojinin günlük kullanım eğilimindeki artış, insan-bilgisayar ilişkisinde insan faktörlerinin dikkate alınmasını gerektirdi. Bu düşünce, insan-bilgisayar etkileşimi alanında ve mimarlık disiplininde yeni etkileşimler ve olanaklar yaratarak tasarımda insan faktörünün, insan aktörüne dönüşmesini sağlar. Böylece, mimari tasarım süreçleri, teknolojiler ve dijital tasarım düşüncesi ile radikal bir paradigma değişikliğine konu oldu. Bu tez, mimari tasarım sürecinde etkileşim tasarımının on kullanılabilirlik buluşsal yöntemini uygulayarak, kullanıcı deneyimi tasarım sürecindeki insan aktörünü araştırmaktadır. Son zamanlarda, interaktif bir ortamda derlenmiş verinin kullanımı ve bu verilerle tasarım düşüncesi oluşturmak, kullanıcı deneyimi tasarımının ana konusu haline geldi. Öte yandan, Sibernetikçiler, veri tabanlı bir anlayış önererek mimaride kullanıcı deneyimi odaklı sistematik tasarımın temellerini attılar. Mimariyi, kullanıcının aktif bir rol oynadığı bir sistem olarak ele almak, mimari tasarımı kullanıcı deneyimi tasarımıyla birleştirmektedir. Önerilerinde, bilgisayarla etkileşim yollarını araştırarak ve mimari yapıyı kullanıcı etkin bir sistem olarak ele alarak mimaride kullanıcı deneyimi kavramının temellerini attılar. Mimariyi, kullanıcının etken olarak tanıtıldığı bir sistem olarak ele almak için, mimari durumunda kullanıcı deneyimi tasarımında kullanılan on kullanılabilirlik buluşsal yöntemi tartışılacak ve araştırılacaktır. Mimari tasarımda insan aktörün olası fırsatlarını sunmak için on kullanılabilirlik buluşsal yöntem ilkesinden bazıları tasvir edilecektir.
Özet (Çeviri)
The increase of everyday usage of technology has urged consideration of human factors in the human-computer interaction. This thesis focuses on the transformation of design going beyond the human being a factor to the human starting to be the actor by creating new interactions and environments in the human-computer interaction and architecture. Thus, architectural design processes have become a subject to a radical paradigm shift by technologies and digital way of design thinking. This thesis explores the human actor in the user experience design process by implementing the ten usability heuristics of interaction design in the architectural design process. Recently, the use of user data and creating a design thinking from a compiled data in an interactive environment have become the main topic of user experience design. However, Cybernetics laid the foundations of user experience design with a systematic design process in architecture by proposing a data-based understanding. To consider architecture as a system of which the user is introduced as an active matter, ten usability heuristics, utilized in user experience design will be discussed and explored in the case of architecture. Some of the ten usability heuristics principles will be depicted in order to offer possible opportunities of human actor in architectural design.