Termoplastik malzemeler üzerine uygulanan flesko baskı sisteminin incelenmesi
An Overlook flexo printing system which applies to thermoplastic materials
  1. Tez No: 67175
  2. Yazar: NEŞE KUŞKU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matbaacılık, Education and Training, Typography
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Flekso baskı sistemi, ana saha olarak ambalaj sektörüne hizmet eden yüksek baskı tekniğidir. Flekso baskı metodu, son yıllarda makina imalatçıları, mürekkep üreticileri ve bilimsel enstitüler arasında yapılan ortaklaşa çalışmalar sonucu her kademesinde geliştirilmektedir. Özellikle emme yeteneği olmayan sentetik maddeler üzerinde, yüksek kaliteli tramlı baskıları gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Flekso baskı genelde rotatifte yani bobinden bobine uygulanmakta olup bobinden ebada çalışan özel makineler ile tabaka baskı makineleri de mevcuttur. Kullanılan mürekkepler solvent bazlıdır. Mürekkep vizkozitesini ayarlamak için çözücüler, baskı problemlerini gidermek için geciktirici ve hızlandırıcı solventler kullanılmaktadır. Flekso baskıya uygun reprodüksiyonla, yüksek rezolüsyonlu fotopolimer klişelerle, iyi hazırlanmış mürekkep karışımı ile uygun tramlı (anilox) merdaneyle, ince tramlı, mükemmel kalitede baskı sonucu elde etmek mümkün olabilmektedir. Baskı sonrası istenilen kaliteye ulaşabilmek için flekso baskı tekniğini iyi tanımak gerekir. -II-
Özet (Çeviri)
An Overlook Flexo Printing System which applies to Thermoplastic Materials Flexo Printing System is a hi-technology print technique serves at its main fielt to packing industry. At the last decade Flexo press technique day by day developed by R&D people of ink and machine manufactures, tool makers and also setentific institutios. I specially these studies focused on synthetic materials which has very low ink suction ability. By this studies at present we realize very high quality results on these kind of printing. Generally special kind of machines have Flexo printing system which works rotatively (applies from coll to coll), and also some of the layer printing machines have Flexo printing system too. Applicaple inks into this system are based on solvent to regulate viscosity of ink; thinner to prevent printing problems; vivificators and loiters would use when they are necessary. Appropriate reproduction with Flexo and with high resolution photoyolymer tool, well prepared ink solution and suitable tram roller is a key for perfect quality thin tram printing results. To get high quality after printing; it is necessary to know Flexo Printing System well. -Ill-