Reprodüksiyon filmlerinin deneysel ve analitik irdelenmesi
Analytic and experimental research of reproduction films
  1. Tez No: 67176
  2. Yazar: TİMUR SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ASLIER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matbaacılık, Education and Training, Typography
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Temelinde gümüş halojenürler olan filmler, bu halojenür maddelerin yanında bir çok yardımcı maddelerle desteklenmiş ve bugün kullandığımız filmler haline gelmiştir. Tezin ilk bölümlerinde sırasıyla filmler, özellikleri ve çeşitleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise fotoğrafı olayında filmler kadar etkisi olan ışık ve özellikleri, renk ve ton değerleri, ışık miktarı ölçümleri ve koyulukların rakamsal ifadesi anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ışığa duyarlı malzemelerin üretimi ve gümüş halojenürlere ilave olarak çeşitli sensitizör maddeler anlatılmış ve kullanıma sunulan filmlerin karakteristiklerinin nasıl kazandırıldığı açıklanmıştır. Beşinci bölümde fotoğrafı olayları anlatılmış, pozlandırma esnasında filmde ne gibi kimyasal olayların meydana geldiği açıklanarak bu elde edilen görüntünün daha sonra nasıl develope edilerek filmdeki görüntünün sabitlendiği izah edilmiştir. Deneyler kısmında ise çalışılacak olan reprodüksiyon filminin karakteristik özelliklerini belirleyecek; renk duyarlığı, gradasyon özellikleri, poz-banyo süresi değişimlerinin gradasyona yapmış olduğu etkilerin incelendiği testler yapılmıştır. Sonuçlar ve öneriler kısmında ise filmlerin, bulunan karakteristik özelliklerinin bizi yapacak olduğumuz reprodüksiyon işlemlerini nasıl etkileyeceği ve çalışılacak filmin seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar ortaya konularak önerilerde bulunulmuştur. -Ill
Özet (Çeviri)
The films which are mainly silver halide have become the present films which are supported not only by silver halide but also by several other additional materials - which are spectral and chemical sensitizers, surfactants, etc. Films and characteristics and types of films are described in an order in the initial parts. And in the third part you can find information about electromagnetic radiation and ite characteristics, colour and saturation, the measurement of light density and the evaluation of the density. In the forth part you are informed about the production of photographic materials and the process of sensitization and it is also described how the characteristics of ready films were given. In the fifth part, the exposure, development and fixation of films at the process of photograph are explained. In the part of experimental work you can see experiments to work out the characteristics of the film - colour sensitivity, the value of the gradation and other values. Finally you can find suggestions on the vital points which are necessary during the process of reproduction to be done by evaluation of the importance of above mentioned data. -IV-