Bilgisayar kontrol sistemli ofset baskı makinaları ve ofset baskıdaki teknolojik gelişmeler
The Computer control system of offset printing machines and technological developments of offset printing
- Tez No: 67178
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ ÜNAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Matbaacılık, Education and Training, Typography
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET BİLGİSAYAR KONTROL SİSTEMLİ OFSET BASKI MAKİNALARIVE OFSET BASKIDAKİ TEKNOLOJİK GELİŞMELER Ofset baskı makinaları kontrol sistemleri teknolojik gelişmelerden etkilenmiş tir. Özellikle kullanılan mikroprosesör (mikroişlemci) teknolojisi, özel yazılım kumandalı işlemcilerin çalışmasına olanak sağlamaktadır. Bilgisayar destekli kontrol sistemleri sayesinde makina kullanımının basitleştirilmesi, az bir gayretle süratli değiştirme, ekonomik ve hızlı baskı, daha fazla verim, daha fazla uyumluluk ve bunların ortak sonucunda daha fazla kaliteli üretim gerçekleşmiş tir. Bu kontrol sistemlerinin özelliklerini, nasıl çalıştığını ve diğer sistemlerle arasındaki ilişkisini anlattım. Dünyada, matbaa makina üretiminde kendini kabul ettiren Man-ROLAND, HEIDELBERG ve KOMORİ baskı makinalarının sis temlerini anlatmayı uygun gördüm. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE COMPUTER CONTROL SYSTEM OF OFFSET PRINTING MACHINES AND TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS OF OFFSET PRINTING The control systems of offset printing machines have been effected by techno logical developments. Especially, the opportunities of micro processors techno logy and private printing command processor present different and developed technology and opportunities. Using the control systems which supported by computers, provide us simplications of machine uses, decreasing of paper loss, fast printing, continuous of high quality, reliance, high productibility, conformity and at the end We reach more quallified production. I tried to explain the features of control systems, how they work and the inte ractions with other systems by one by. I depend on the systems of MAN-RO LAND, HEIDELBERG and KOMORİ printing machines which are accepted as mostly qualified printing machines. Ill