Topografik haritanın üretim tekniğinin incelenmesi
Investigation on the production technique of the topographic maps
- Tez No: 67177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET OKTAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matbaacılık, Education and Training, Typography
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Haritacılık ve Matbaacılık endüstrisi, çağın gereği olarak çok hızlı bir teknolojik yapılanma çabası içinde olup, Dünya ve Türkiye de bu hıza ayak uydurma gayreti içerisindedir. Harita; Yeryüzünün tümünün veya bir kısmının belli bir ölçek ve izdüşüm sistemine göre özel işaretler yardımı ile bir düzlem üzerine izdüşürülmüş şeklidir. Ülke savunması ve kalkınması amacı güden Topografik haritaların; ülke sınırlarının gösterilmesinden, insanların tatil planlamasına kadar çok geniş kullanım sahası vardır. Uzun emekler ve masraflar neticesinde orijinal haritanın altlıkları hazırlanır. Bu altlıklarda kaçınılmaz hatalar vardır. Örneğin 1/25 000 ölçekli bir haritada kaçınılmaz hata konumsal doğruluk olarak asgari ± 5 m. dir. Bu kadar dikkatli hazırlanan altlıklarda çoğaltma işlemine geçildiğinde matbaacılık tekniği açısından da yukarıda bahsedilen hataların üzerine ilave hatalar binecektir. Basım öncesi, basım ve basım sonrasında bu hataları ne kadar asgariye indirirsek doğruluk kalitesine o denli ulaşmış oluruz. Bunu da gerçekleştirmek için baskı öncesi hazırlanan her tür reprodüksiyon altlıklarının itina ile hazırlanması, baskı aşamasında baskı kağıdının, mürekkebinin, kauçuğunun ve kalıbının konumsal hataları artırmayacak şekilde seçilmesi üretimimizin kalitesini artıracak ve kullanıcılara güvenirlik sağlayacaktır. Harita üretim çalışmaları arazide başlar, haritanın basımıyla biter. Bu süreç en iyi şartlarda 2 - 3 yıl sürer. Bu zaman zarfında haritacılarla matbaacılar özellikle haritanın üretim aşamasında birlikte çalışmak zorundadırlar. Harita üzerinde kullanılan sembollerin, renklerin haritanın kullanıcılar tarafından okunmasında son derece büyük önemi vardır. Yapılabilecek küçük bir sembol, çizim yada detay hatası veya renk sapması IIuygulamalarda çok büyük hatalara sebep olur. Örneğin harita üzerindeki bir tek ağacın bile gösterilmemesi veya baskı anında yok edilmesi hedef tarifinde ve kullanımda büyük hatalara sebebiyet verir. Bu nedenle çalışmada harita üretiminin özellikle reprodüksiyon aşamasından sonra haritacılığın temel bilgileri ve matbaacılık çalışmaları konunun aydınlatılması açısından paralel yürütülmüştür. Çalışmamda uygulama ve araştırmalar yardımıyla topografik bir haritanın temel bilgileriyle birlikte, haritanın hazırlanması, çizimi, yazıların dizgisi ile reprodüksiyon ve basım tekniğini, matbaacılık teknolojisi açısından araştırarak, topografik haritanın üretim tekniğini incelemeye çalıştım. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION ON THE PRODUCTION TECHNIQUE OF THE TOPOGRAPHIC MAPS Industry of surveying and printing is in a very rapid technological improvement due to our era's necessity. The world and Turkey try to keep pace with this rapid improvement, as well. Map is a graphic model of whole ör a part of the Earth, which is projected on to a plane surface by utilizing special symbols and applying a convenient scale and projection method. Topographic maps are mainly used for the purpose of national defence and development. Besides, they have many other uses from showing the country boundaries to utilizing for the purpose of holiday planning. Seperates of an original map are prepared after a long, tedious work and expenses. On these seperates there are some inevitable errors. For example, inevitable error on a 1/25 000 scale map is at least ± 5 m as positional accuracy. From the printing technique point of view, new errors will be added to the above mentioned errors on these carefully prepared seperates in the production step. The more we lessen the amount of these errors before, during and after the printing steps, the higher accuracy we obtain. in order to manage this, ali kinds of reproduction seperates which are prepared prior to printing must be prepared carefully. in the printing step; printing paper, ink, rubber and printing-stamp must be selected so as not to increase the positional errors. These precautions will increase the quality of the production and yield reliance to the users. Map production activities start in the field and stop in map printing. This cycle lasts 2-3 years in best conditions. During this time, cartographers and surveyors have to work together, especially at the map production stage. Symbols and colors used on maps are of considerable importance for users to read maps. Any small symbol-, plot- ör feature-error IVör color misplacement causes very big mistakes in applications. For instance, the lack of an single tree on a map ör its elimination during printing causes big mistakes in defining targets and in use. Thus, basics of mapping, especially those after reproduction stage and printing activities are taken up together for clarifying the topic. in this study, production technique of the topographic map is examined with applications from the printing technology point of view, by investigating the preparation, drawing, type-setting, reproduction and printing technique of a map together with the basic knowledge of a topographic map.