Alüminyum-silisyum döküm alaşımlarının talaş kaldırma kabiliyeti
Machinability of alumium-silicon cast alloys
  1. Tez No: 67179
  2. Yazar: HÜSEYİN KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZARİF ÇATALGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Metallerin, fiziksel ve kimyasal özellikleri gibi, işlenebilirlik özellikleri de incelenmektedir. Bu çalışmada, alüminyum silisyum döküm alaşımlarının; talaş kaldırma kabiliyeti ve yüzey kalitesi araştırılmıştır. Çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş ve amaç, ikinci bölümde alüminyum ve alaşımları tanıtılarak mikro yapıları, fiziksel ve mekanik özellikleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde talaş kaldırma yöntemleri ile kesici takımlara ait bilgiler, dördüncü bölümde ise, hafif metallerde talaş kaldırma kabiliyetine özgü bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde, deneysel çalışmaların yapılması için; farklı kimyasal bileşimde (ötektik altı ve ötektik üstü) kullanılan deney setlerin hazırlanmasına ait bilgiler verilmiştir. Altıncı bölümde farklı özelliklerde hazırlanan deney elemanlarına metalografik inceleme ve mekanik muayenelere ait uygulamalar ile talaş tiplerine uygun olarak seçilen parametrelere göre yapılan tornalama işleminde; oluşan yüzey pürüzlülük“Ra”ölçümleri tablolar halinde verilmiştir. Yedinci bölümde genel sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the relations between microstructure, mechanical properties, machinability and surface roughness of aluminium silicon casting alloys have been investigated. Aluminum casting alloys are the most versatile of all common foundry alloys and generally have the highest castability ranges. Aluminum casting alloys are divided mainly into nine groups. Aluminum-silicon alloys is one of the groups. This group alloys have good castability and good corrosion resistance. Alloys with less than 12 % Si are referred to as hypoeutectic and those with over 12 % Si are referred as hypereutectic. Strength and ductility of these alloys are improved by modification of Al-Si entectic. A controlled amount of sodium or strontium is added to the alloys with the intention of refining the eutectic phase. Mold cast alloys were produced in which silicon ratio was changing between 5.92 % and 17.18 %. Hardness and Tensile tests were applied to obtain the mechanical properties of the samples. Metallographic exanimation was also carried out. Turning operations were done with different cutting conditions. Cutting speed, feed and depth are the variable parameters of the machining operations. Surface roughness tests followed the machining operations. The following resuts were derived from the experiments : 1. Hypoeutectic alloys have better mechanical properties than hypereutectic alloys. 2. Ductility and strength decreases with silicon ratio increasment. 3. A high cutting speed gives a better surfce finish. 4. Machinability decreases when silicon content increases. 5. Hypoeutectic casting alloys have better surface roughness than hypereutectic alloys. II