The effect of game elements on time-spent by students on a web-supported information technology course
Oyun öğelerinin web destekli bilgi teknolojileri dersinde öğrencilerin geçirdikleri süreye etkisi
  1. Tez No: 671787
  2. Yazar: AHMET KAZIM KARAKUŞCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ SAVAŞ AŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde hemen hemen tüm eğitim kademelerinde çevrimiçi öğrenme platformları kullanılmaktadır ancak öğrenci katılımı açısından sorunlar yaşanmaktadır. Öte yandan, gelişmekte olan bir kavram olarak oyun öğelerinin oyun dışı bağlamlarda da kullanımı, eğitim ortamlarındaki bu katılım sorunlarını çözme potansiyeli göstermektedir. Bu çalışma, oyun öğelerinin öğrencilerin üniversite düzeyinde web destekli bir bilgi teknolojisi dersinin çevrimiçi kısmında harcadıkları zaman üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Ders, sınıf ortamında işlenmekle birlikte ödevler, aktiviteler ve okumalar dersin çevrimiçi kısmında tamamlanmıştır. Bu yarı deneysel çalışmada, dönem boyunca iki aşama olmuş ve her iki aşamada da aynı katılımcılar rol almıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, web destekli dersin çevrimiçi kısmında herhangi bir oyun öğesi yer almamıştır. İkinci aşamada, çevrimiçi kısma oyun öğeleri eklenmiştir. Öğrencilerin çevrimiçi kısımda ilk aşamada geçirdikleri süre ile ikinci aşamada geçirdikleri süre karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, ikinci aşamada öğrencilerin dersin çevrimiçi kısmında harcadıkları sürede önemli bir artış olduğunu ve bu artışın etki büyüklüğünün yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, online learning platforms are being utilized at almost all education levels, but there are problems in student participation and engagement. On the other hand, an emerging concept of using game elements in non-gaming contexts showed potential to solve these engagement problems in educational settings. This study aimed to investigate the effect of game elements on the time-spent by students on the online portion of a web-supported information technology course (WITC) at the university level. The course was delivered in class; however, homework, activities, and readings were completed online. There were two stages throughout the semester, and the same participants took part in both stages in this quasi-experimental research study. In the first stage of the study, there were no game elements in the online portion of the WITC. In the second stage, game elements were added to the online portion. The time-spent by the students in the first stage and the time they spent in the second stage were compared. Results showed a significant increase in the time-spent by students on the online portion of the WITC in the second stage with a large effect size.