Uzaktan çalışanların motivasyon, verimlilik ilişkisi ve bir büyükşehir teşekkülünde araştırma
Motivation, productivity relationship of teleworkers and research in a metropolitan's organization
- Tez No: 671814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sınırların kalktığı, rekabetin küresel ölçekte gerçekleştiği günümüzde işletmelerin hayatta kalabilmesi büyük ölçüde çalışanlarını amaçları doğrultusunda harekete geçirebilme gücüne bağlıdır. Çalışanın amaçları ile işletme amaçlarının uyumunun sağlanması organizasyonel anlamda bütünleşmeyi beraberinde getirmekte dolayısıyla da çalışma verimi artmaktadır. Çalışanlardan maksimum verim almak, işletme maliyetini düşürme noktasında son yıllarda farklı çalışma biçimleri ortaya çıkmıştır. İletişim ve bilişim teknolojilerindeki hızlı değişme ve gelişmeler aralarında uzaktan çalışma yönteminin de bulunduğu pek çok modelin uygulanmasını mümkün kılmış, son yıllarda bu modeller gerek özel gerekse kamu sektöründe hızla yayılmıştır. Ülkemizde ise yeni yeni uygulanmaya konulmaya başlanmıştır. Literatürde uzaktan çalışma konusunda çeşitli araştırmalar söz konusu olsa da, uzaktan çalışanların motivasyonlarının, iş yaşam dengelerinin verimlilikleri üzerine etkisini ortaya koyan bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Son yıllarda uzaktan çalışma yöntemini benimseyen sektörler veya işletme içinde bir bölümü uzaktan çalışma yöntemiyle çalıştıran birimler, tür olarak genişlemekte, uzaktan çalışan bireylerin sayısı artmaktadır. Gerçekleştirilen çalışmamız ile uzaktan çalışan bireylerin motivasyon faktörleri, iş yaşam dengeleri ve verimliliklerinin incelenmesi ile bu alandaki eksikliğin giderilmesi umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as borders are removed and competition takes place on a global scale, the survival of businesses depends largely on their power to mobilize their employees towards their goals. Achieving harmony between employee and business objectives brings along organizational integration, thus increases work efficiency. In recent years, different working styles have emerged to get maximum efficiency from employees and to reduce operating costs. Rapid changes and developments in communication and information technologies made it possible to apply many models such as remote working method, and these models have spread rapidly in both private and public sectors in recent years. These methods are being put into practice recently in our country. Although there are various studies on remote working in the literature, no study has been found that demonstrates the effect of this practice on the productivity of remote workers' motivation and worklife balance. In recent years, the sectors that have adopted the remote working method or the units in the workplace that work remotely have been expanding as a type and the number of individuals working remotely is increasing. With our study, it is hoped that the deficiency in this area will be eliminated by examining the motivation factors and productivity of individuals working remotely.