Yabancılaşma kavramı ve Otto Dix, George Grosz, Max Beckmann üzerinden bir inceleme
The concept of alienation and Otto Dix, George Grosz, Max Beckmann a review on
  1. Tez No: 671830
  2. Yazar: SENEM YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN KIYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmadaki amaç, bireyin yaşadığı toplumdaki ideolojik etmenler ve kapitalist sistemin yaratmış olduğu yabancılaşma olgusunu analiz ederek Batı Sanatında Otto Dix, George Grosz, Max Beckmann'ın eserlerinde yansımasını incelemektir. Yabancılaşma kavramının sanata olan yansımasını ele alırken tarihsel ve etimolo-jik analizler yaparak felsefe ve sosyoloji dalları incelenmiş ve kavram tanımlanmaya çalışılmıştır. Kavramın anlam bütünlüğünü oluşturmak için edebiyat ve tiyatro dalların-da incelemeler yaparak kavramın farklı sanat dallarında nasıl ele alınışı gösterilmeye çalışılmıştır. Yapılan incelemeler sonucu özellikle I. ve II. Dünya Savaşları insanlık tarihinin en büyük yıkımlarına tanıklık ettiği dönem olduğu gözlemlenmiştir. Bu bağ-lamda bu dönemde yaşamış olan Alman sanatçılar Otto Dix, George Grosz ve Max Beckmann'ın eserlerinden seçki yapılarak bireyin ve toplumun yabancılaşması çerçeve-sinde tartışmalar yapılmıştır. Tüm bu incelemeler sonucunda üretilen eserler teorik bir alt yapıya oturtularak sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the reflection of the ideological factors in the society in which the individual lives and the alienation phenomenon created by the capitalist system in the works of Otto Dix, George Grosz, Max Beckmann in Western Art. While discussing the reflection of the concept of alienation on art, philosophy and sociology branches have been examined and the concept has been tried to be defi-ned by making historical and etymological analyzes. In order to create the meaning integrity of the concept, it has been tried to show how the concept is handled in diffe-rent branches of art by making examinations in the branches of literature and theater. As a result of the examinations, especially I. and II. World Wars It has been observed that were the period when human history witnessed the greatest destructions. In this context, a selection was made from the works of German artists Otto Dix, George Grosz and Max Beckmann, who lived in this period, and discussions were made wit-hin the framework of the alienation of the individual and society. The works produced as a result of all these investigations were tried to be presented by placing them on a theoretical background.