استدعاء الأنبياء في الشعر الفلسطيني الحديث
Modern Filistin şiirinde peygamberlerden ilham olgusu
  1. Tez No: 671831
  2. Yazar: SELMAN İHTİYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRETTİN BOLELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Yüksek lisans tezi olarak ortaya koyduğumuz bu araştırmanın konusunu, Filistin şiirinde ilgili olduğu epistemik değerler cihetinden belirli bir hususiyete sahip olan peygamberlerin şahsiyetlerini şiirde kullanma olgusu teşkil etmektedir. Konusu itibariyle Arap edebiyatı literatüründe büyük bir boşluğu dolduran bu araştırma, mercek altına alınan konunun gerek yayımlanan eserler gerekse de gerçekleştirilen tezlerde müstakil olarak ele alınmamış olması bakımından önem taşımaktadır. Bu husus bizi, bahsi geçen konuya dair müstakil bir akademik çalışma ortaya koymaya sevk etmiştir. Bu bakımdan temel olarak çalışmamızda, şairlerin peygamberlerin şahsiyetlerini kullanmadaki maksatlarını tespit etmek amacıyla, örnek şiirlerdeki muğlak sembolik yüklemeleri metindeki bağlamla ilişkileri ışığında çözümlemekteyiz. Binaenaleyh, araştırmamızın birinci bölümünde, şiirlerin yapısındaki epistemik verileri analiz etmek ve şiirlerinde dini kaynaklara çokça müracaat etmeleri itibariyle şairlerin peygamberlerin şahsiyetlerini kullanmalarının sebeplerini ortaya koymak suretiyle, Filistin şiirinin tazammunları ve epistemik oluşumun meselelerinin yanı sıra, epistemik yapı açısından delalete etkileri ve manaları bağlamında lafızlar incelenmiştir. İkinci bölümde ise, peygamberlerin şahsiyetlerini çağrıştırmanın sanatsal yönünü sağlamlaştırmaya yönelik etkisi açısından sanatın estetik ile ilişkisi ile, şiirin yapısındaki estetik yönler ve sanatsal oluşumun meseleleri tartışılmıştır. Ayrıca, tecsim, teşhis ve idraklerin değişimi yoluyla müfret şiirsel resimleri, hissî araçlar yoluyla da mürekkeb şiirsel resimleri oluşturmanın yöntemleri ve bu şiirsel resmin işlevleri, kaynakları ve sanatsal yapısının zenginliği ele alınmıştır. Son olarak, Filistin şiirinde peygamberlerin şahsiyetlerini çağrıştırma olgusunu etkileyen belağî üsluplar olarak özellikle inşa ve haberde metnin dilini oluşturmadaki estetik yönlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of this study is that it fills a gap in the literature; Because there is no independent research in this title, whether published books or university theses that have been discussed, so that was a motivation for us to build an independent scientific study on this important topic. The problem with this research is determined that evoking the personality of the prophets in poetry is an issue that has its own peculiarity in terms of the epistemic values that are associated with it. Therefore, this study is based on deconstructing the closed symbols to reveal the poets 'intentions to evoke the personalities of the prophets in light of their relationships with the contexts of poetic texts. We divided this study into two chapters, in the first chapter we dealt with the contents and issues of cognitive formation in Palestinian poetry, and in it we conducted an analysis of the epistemological repertoire in the poetic structure, and we revealed the reasons for the poet's use of the Prophet's personality, especially that those who read the collections of Palestinian writers see the frequent use of the religious source in their poetry. We also studied the level of pronunciation in meaning and its effect on the meaning structure in terms of cognitive construction. In the second chapter we dealt with the aesthetic construction in the poetic structure and issues of artistic formation, so we examined the relationship of art to beauty, and its effect in enabling the artistic side to summon the image of the prophets, then we dealt with the functions of the poetic image, the richness of the artistic structure of the image and its sources, and the methods of building individual images through the exchange of perceptions And anthropomorphism and diagnosis, and the means of forming complex images with the help of sensory tools, then we dealt with the aesthetics of building the linguistic structure, especially in creation and news, as they are the two rhetorical methods that influence the phenomenon of invoking the image of the prophets in Palestinian poetry.