Türler bağlamında sosyal sermayenin Türkiye'de yöneticiler bağlamında karşılığının aramak: İlk 1000 firma yöneticiler üzerinden bir alan araştırması
Searching for the equivalence of social capital in the context of types in Turkey in the context of managers: A field study on top 1000 company managers
  1. Tez No: 671851
  2. Yazar: YUNUS EMRE ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATİLLA ARICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren büyük işletmelerdeki yöneticilerin sosyal sermaye yaklaşımlarını türleri üzerinden ölçülmeyi amaçlanmıştır. Bu kapsamda ilk bölümde sosyal sermayenin ne olduğu üzerine detaylı bir şekilde incelemiştir. İkinci bölümde sosyal sermayenin türlerine ve üçüncü bölümde ise sosyal sermaye üzerine yapılan yerel ve yabacı literatürdeki çalışmalara yer verilmiştir. Veriler, 2008 yılı BIST'de yayınlan Türkiye'deki ilk 1000 firma üzerinden nitel bir yöntem kullanılarak ulaşılan 200 farklı üst düzey yöneticiden elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, sosyal sermayenin ilk sosyal sermaye türü olarak değerlendirdiğimiz güçlü ve zayıf bağlar açısından, Türkiye'deki üst düzey yöneticilerin düşük düzeyde zayıf bağlarla yüksek düzeyde güçlü bağlara sahip olduğu sonucuna varılmıştır. İkinci türü olarak değerlendirdiğimiz sosyal sermayenin bağlayıcı, köprü kuran ve birleştiren sosyal sermaye türlerine baktığımızda, Türkiye'deki üst düzey yöneticilerin bağlayıcı sosyal sermayeleri daha yüksek olduğu görülmüştür. Aynı zamanda, yüksek düzeyde köprü kuran ve birleştiren sosyal sermayeye de sahip olduğu tespit edilmiştir. Son olarak ise üçüncü türü olarak değerlendirdiğimiz yapısal ve kavramsal sosyal sermayeye açısından sosyal sermaye türleri arasında en yüksek düzeyde çıkan sermaye türleri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to measure the social capital approaches of managers in large enterprises operating in Turkey over their types. In this context, he examined in detail what social capital is in the first chapter. In the second chapter, types of social capital, and in the third chapter, studies in domestic and foreign literature on social capital are included. The data were obtained from 200 different senior executives, accessed with qualitative method, among the first 1000 companies in Turkey published in 2008 BIST. The data obtained were analyzed with the SPSS 22.0 program. As a result of the analysis, it is concluded that, in terms of strong and weak ties, which we consider as the first type of social capital, top management in Turkey has low level of weak ties and high level of strong ties. When we look at the types of social capital that is binding, bridging and uniting social capital, which we consider as the second type, it is seen that the binding social capital of senior managers in Turkey is higher. It has also been found to have a high level of bridging and uniting social capital. Finally, it has been seen that, in terms of structural and conceptual social capital, which we consider as the third type, among the types of social capital, it is seen that the capital types are the highest.