İç göç ve dini hayat: Şirinevler örneği
Internal migration and religious life: The example of Şirinevler
- Tez No: 671852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ALPEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Türkiye'de iç göç 1950'li yıllarda yaşanan sosyal, ekonomik, siyasi nedenlere bağlı olarak başlayan ve genel itibariyle kırdan kente doğru gerçekleşen bir olgudur. Bu anlamda iç göç toplumsal ve ekonomik değişim süreçlerinin hem bir nedeni hem de bir sonucunu ifade etmektedir. Göçmenlerin bu süreç içerisinde örgütlenme biçimleri yerel bir hassasiyet çerçevesinde şekillenir. Bunun ilk tezahürü ise belli bir mahalle etrafında gerçekleşen yerleşmelerdir. Mahalle, göçmenlere fiziki bir yakınlık sunmakla birlikte göçmenin yeni şehir ortamına aidiyet duymasını desteklemektedir. Bu süreç içerisinde din, kendine has duyarlılığı ile göçmenleri birleştirici ve rehberlik edici bir rol üstlenmektedir. Bu bağlamda yapmış olduğumuz çalışma göç olgusunun ve dini hayatın analitik incelemeye tabi tutulmasını amaçlamaktadır. Gümüşhanelilerin göç ettiği yerlerden biri olan Şirinevler Mahallesi'nde gerçekleştirilen çalışma, 200 katılımcı ile yapılan anket verilerine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Internal migration is a phenomenon that started in the 1950s and due to social, economic and political reasons and generally takes place from rural to urban in Turkey. In this respect, internal migration refers to both a cause and a result of social and economic change processes. In this process, the organizational forms of migrants are shaped with in the frame work of a local sensitivity. The first occurrence of this is the settlements that take place around a certain neighborhood. The neighborhood offers a physical closeness to immigrants and supports the immigrants' sense of belonging to the new urban environment. In this process, religion plays unifying and guiding roles for imigrants with a unique sensitivity. In this sense, our study aims to analyze analytically the phenomenon of immigration and religious life. In this study carry out in Sirinevler district where is the one of the places the people who migrated from Gumushane province is based on the survey data with 200 participants.