Kuşak ve Yol Girişimi'nin Çin'in bölgesel politikalarındaki rolü
The impacts of the belt and road initiative on China's regional policies
- Tez No: 671854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Çalışmada Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından 2013 yılında ilan edilen Kuşak ve Yol Girişimi'nin, Çin dış politikasında değişime neden olup olmadığı sorusunun yanıtlanması amaçlanmıştır. Girişimin, Çin dış politikasında ne gibi değişimlere neden olduğu ve söz konusu girişim sonrası Çin'in yeni dış politikasıyla önceki dış politikası arasında ne gibi farklılıklar olduğu sorularının da çalışma sırasında yanıtlanması amaçlanmaktadır. Bu girişim Çin dış politikasında var olan sorunlara yönelik bir çözüm olarak ortaya atıldığından dolayı bu sorulara yanıt ararken öncelikle Çin dış politikasının irdelenmesi ve Çin'in dış politika sorunlarına değinilmesi gerekmiştir. Bir ülkenin dış politikası iç politikasından bağımsız olamayacağından, Çin'in iç sorunları da çalışmada incelenmiş ve girişimin bu sorunların çözümüne yönelik olarak da geliştirildiği görülmüştür. Çin'in iç ve dış sorunlarını, girişimin yardımıyla nasıl çözeceği bize çalışmanın temel sorusunun cevabını da verecektir. Çalışmada girişimin ekonomik ve siyasi yönleri incelenmiş ve Çin'in dünyanın farklı bölgelerindeki ulusal çıkarlarının, bu bölgelerdeki politikalarını nasıl etkilediği sorusunun cevabına odaklanılmıştır. Bu incelemeler sonucunda iki şey söylenebilir. Bunlardan ilki, girişimin Çin dış politikasını değişimlere neden olduğu ve ikincisiyse Çin'in bu girişimle, girişime taraf devletler üzerinde siyasi ve ekonomik nüfuz oluşturarak küresel bir siyasal aktör olmayı ve dış politika sorunlarını çözmeyi amaçladığıdır.
Özet (Çeviri)
The study aims to answers the questions of whether the Belt and Road Initiative, which was announced by the Chinese President Xi Jinping in 2013, has changed China's foreign policy or not, if it is, what kind of changes and differences have been occurred between China's new and previous foreign policy after the initiative was launched. While seeking answers to these questions it is necessary to examine the Chinese foreign policy problems because the initiative was proposed as a solution of these problems. Because of a country's foreign policy cannot be independent from its domestic policy, China's internal problems were also examined in the study and it was seen that the initiative was developed as a solution of these problems, too. The answer of how China is trying to solve its internal and external problems by using the initiative is the fundamental question of the study. In the study, economic and political dimensions of the initiative were examined and focused on the answer of how China's national interests in different regions affect its policies in these areas. As a result, two things can be said. First, the initiative has caused changes in China's foreign policy and second, China aims to become a global political actor and solve its foreign policy problems by creating political and economic influence on the states parties by using the initiative.