ABD'nin Hint Pasifik stratejisi ve Çin'in kuşak ve yol girişimi: Bölgesel etkiler ve küresel güç dengesi
The US Indo-Pacific strategy and China's belt and road initiative: Regional impacts and the global balance of power
  1. Tez No: 966928
  2. Yazar: SAYGIN ÖRMECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM BATIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Sovyetler Birliği sonrası tek kutuplu ABD liderliğindeki liberal düzen, Çin'in yükselişiyle yeni güç rekabetine sahne olmaktadır. ABD'nin küresel stratejisinde kritik bir öneme sahip olan Hint-Pasifik bölgesi, jeopolitik dinamikleri ve uluslararası sisteme yönelik küresel etkileri ile ön plana çıkmaktadır. Tarihsel bir süreç olarak ABD hem Atlantik hem de Pasifik kıyılarında hegemonik hedefler doğrultusunda hareket etmektedir. Yükselen Çin ekonomik ve askeri kapasitesini artırarak uluslararası sistemde önemli bir karşıt-güç olarak konumlanmaya çalışmaktadır. Bölgedeki diğer devletler ise, çeşitli stratejilerle Çin'in yükselişini ve ABD'nin bölgedeki etkisini dengelemeye çalışmaktadır. Bütün bu gelişmeler, ABD ile Çin arasındaki çok boyutlu güç rekabetinin bölgesel ve küresel ölçekli etkilerini, güç dinamikleri ile iş birliği unsurlarını jeopolitik açıdan bir arada ele alarak yeniden analiz etmeyi gerektirmektedir. Bu noktada, Uluslararası İlişkiler teorilerinden Realizm, Liberalizm ve Jeopolitik teori hem devlet düzeyinde hem de sistem düzeyinde ileri sürdükleri argümanlar nedeniyle tez çalışmasının teorik altyapısı olarak seçilmiştir. Analizler bu teorilerin varsayımları üzerinden gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın kapsam ve amacına uygun olarak nitel araştırma yöntemlerinden biri olan içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. ABD'nin, Çin'in Hint-Pasifik'teki yükselişine karşılık geliştirdiği politikalar ile Çin'in, bölgede yeniden nüfuz kurma arayışındaki ABD'ye karşı geliştirdiği politikaların, ekonomik, askeri ve diplomatik araçların bir arada kullanıldığı çok boyutlu bir güç dengesi ve rekabet stratejisi çerçevesinde şekillendiği sonucuna varılmıştır. ABD-Çin ilişkilerinin Hint-Pasifik bölgesinde nasıl bir seyir izleyeceğini belirleyen temel unsurun, neoliberal politikaların uygulayıcısı ve sistemin hegemonu olan ABD ile Çin arasındaki çok katmanlı ve karşılıklı bağımlılık temelinde şekillenecek şiddetli rekabet olacağı tespit edilmiştir. Sonuçlar, sistemik açıdan ilgili sürecin yeni bir tür çok kutupluluğa evrileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The post-Soviet Union unipolar US-led liberal order is witnessing a new power competition with the rise of China. The Indo-Pacific region, which has a critical importance in the US's global strategy, stands out with its geopolitical dynamics and global impact on the international system. Throughout history, the United States has been acting in line with hegemonic goals on both the Atlantic and Pacific coasts. Rising China is trying to position itself as a significant counter-power in the international system by increasing its economic and military capacity. Other states in the region are trying to balance China's rise and the US's influence in the region with various strategies. All these developments require a re-analysis of the regional and global impacts of the multi-dimensional power competition between the US and China, taking into account both power dynamics and geopolitical cooperation elements. At this point, Realism, Liberalism and Geopolitical theory from International Relations theories were chosen as the theoretical background of the thesis due to the arguments they put forward at both state and system levels. The analyses were carried out on the basis of the assumptions of these theories. Content analysis method, one of the qualitative research methods, was used in accordance with the scope and purpose of the study. We found that the policies developed by the US in response to China's rise in the Indo-Pacific and the policies developed by China against the US in its quest to re-establish its influence in the region are shaped within the framework of a multi-dimensional balance of power and competition strategy that uses a combination of economic, military and diplomatic tools. We observe that the main factor determining how US-China relations will progress in the Indo-Pacific region will be the fierce competition between the US, the implementer of neoliberal policies and the hegemon of the system, and China, which will be shaped on the basis of multi-layered and mutual dependency. The results indicate that the systemically relevant process will evolve into a new type of multipolarity.