Hukuk yargılamasında uzman görüşü (özel bilirkişi)
Expert opinion in civil procedure (private expert)
- Tez No: 671858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Hukuk Muhakemeleri Kanunu, uzman görüşünü madde 293'te düzenlemiştir. Artık taraflar kendi görevlendirecekleri uzmana başvurma imkanına sahip olmuştur. Bu çalışmanın amacı, uzman görüşü kurumunun değerlendirilmesidir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, uzman görüşünün tarihi gelişimi, amaçları, tanımı, hukuki niteliği ve benzer kurumlarla kıyaslanması üzerinde durulacaktır. İkinci bölümde, uzmandan görüş talep edilmesi, uzmanın nitelikleri, hakları, yükümlülükleri ve sorumluluğu incelenecektir. Üçüncü bölümde, öncelikle uzman görüşünün açıklanması, içeriği ve tebliği açıklanacaktır. Ardından, uzman görüşüne itiraz, uzmanın çağrılması ve dinlenilmesi ve uzman görüşünün değerlendirilmesi üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkish Code of Civil Procedure regulated expert opinion in article 293. The parties now have the opportunity to contact their own appointed expert. This study aims to evaluate institution of expert opinion. This study consists of three chapters. In the first chapter, the historical development, aims, definition, legal charecteristic of expert opinion and its comparison with similar institutions will be emphasized. In the second chapter, requesting an opinion from the expert, the qualifications, rights, obligations and liabilities of the expert will be examined. In the third chapter, first of all explanation, content and notification of expert opinion will be explained. Then, objection to expert opinion, inviting and examining to the expert and evaluation of expert opinion will be emphasized.