Party-appointed experts in international arbitration: Impact on proceedings, problems and solutions
Uluslararası tahkimde uzman görüşü: Yargılamaya etkileri, sorunlar ve çözümler
- Tez No: 865458
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YEŞİLIRMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu tezde, uluslararası ticari tahkim ve yatırım tahkiminde karşılaşılan, hem hakem tarafından atanan bilirkişiler hem de taraflarca sunulan uzman görüşü derinlemesine incelenecektir. Bu tezin amacı, uygulamada taraflarca sunulan uzman görüşünün kullanımından kaynaklanan sorunların altında yatan nedenleri tespit etmek, uygulamada uzman görüşünün kullanımından kaynaklanan sorunlara çözüm önerileri getirmek ve sonuç olarak, uzman görüşü ile ilgili sorunlar nedeniyle hakem kararlarına karşı kanun yoluna başvurulmasını ve hakem kararlarının tanınması ve tenfizinin reddedilmesini önlemektir. Bu çalışmada teorik, karşılaştırmalı ve nitel araştırma gibi birden fazla araştırma yöntemi kullanılacaktır. Bu kapsamda uluslararası tahkim yargılamasına ilişkin kaynak ve unsurlar olan; ulusal tahkim kanunları, uluslararası tahkim kuralları, mahkeme ve tahkim kararları, kılavuzlar, anketler ve doktriner eserlerden yararlanılacaktır. Tüm bu veri setleri analiz edildikten sonra, taraflarca seçilen özel bilirkişilerin daha etkin ve verimli kullanılmasına hizmet edecek sorunlar ve unsurlar teorik ve pratik olarak belirlenecektir. Birinci bölümde, tezin konusu, amacı, kapsamı ve sınırları ile araştırma metodolojisi ve literatür taraması açıklanacaktır. İkinci bölümde, hem hakemler tarafından atanan hem de taraflarca sunulan uzman görüşü milletlerarası tahkim yargılamasında kullanımı, önemi ve etkisi belirtilecektir. Üçüncü bölümde, uzman görüşü analiz edilecektir. Dördüncü bölümde, milletlerarası tahkim yargılamasında uzman görüşünün kullanımından kaynaklanan sorunlar tespit edilecektir. Son bölümde, sorunlara yönelik halihazırda önerilen çözümler analiz edilecek ve eleştirel bir değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Uygulamada karşılaşılan ve yargılamaların verimsizliğine yol açan eksikliklere yönelik çözümlere işaret edilecektir. Son olarak tez, uzman görüşünün yazılması ve eş zamanlı sorgulama için bir davranış kuralına ve önceden kararlaştırılmış bir usul akışına bağlı kalmanın, uzman görüşü kullanımından kaynaklanan ve tahkim süreçlerinin verimsizliğine yol açan sorunların üstesinden gelmek için gerekli olduğunu ileri sürerek sonuçlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, experts, both tribunal-appointed and party-appointed experts, confronted in international commercial and investment arbitration will be examined and explained in depth. The thesis aims to achieve to determine the underlying reasons that lead to problems in practice originating from the use of party-appointed experts, suggest solutions to the problems in practice originating from the use of party-appointed experts, and consequently, prevent recourse against arbitral awards and the denial of recognition and enforcement of arbitral awards, due to issues relating to party-appointed experts. In this study, more than one research method such as theoretical, comparative and qualitative research will be used. In this context, sources and elements of international arbitration proceedings like statutes of states, international arbitration rules, court and arbitration decisions, guidelines, surveys and doctrinal works will be used. After analysing all these data sets, the problems and the elements that will serve a more effective and efficient use of experts will be determined theoretically and practically. In the first chapter, the subject matter, the aim of the thesis, its scope and limits as well as the research methodology and literature review will be explained. In the second chapter, the use, importance and impact of both tribunal-appointed and partyappointed experts in the realm of international arbitration proceedings will be stated. In the third chapter, party-appointed experts will be analysed in depth. In the fourth chapter, the problems resulting out of the use of party-appointed experts in international arbitration proceedings will be identified. In the last chapter, already proposed solutions to the problems will be analysed and critically assessed. Solutions to shortcomings encountered in practice that led to inefficiency of the proceedings will be pointed out. Last but not least, the thesis will conclude by asserting that adherence to a code of conduct and a pre-agreed procedural flow for the creation of the partyappointed expert opinion and concurrent examination is necessary to overcome the flaws resulting from the use of party-appointed experts that lead to the inefficiency of the proceedings.