Tauberian teoremler
- Tez No: 67186
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ KIZMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
oz İki bölümden oluşan bu tezin amacı, reguler Toplanabilme metodlarının ne zaman Cauchy anlamında yakınsaklığa denk olduğunu araştırmaktır. Bu nedenle birinci bölümde Limitleme metod'u olan matris dönüşümleri ile ilgili temel teoremler ve Limitleme metod'ları verilmiştir. İkinci bölümde ise Cauchy yakınsaklığa denk olan teoremler verilmiştir. Diziler üzerine belli koşullar eklenmezse.regüler metodların yakınsaklığa denk olmayacağı görülür.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The aim of this thesis which consists of two chapters is to investigate when the regular summability methods are equivalent to the convergence in the Cauchy sense. For this reason in the first chapter Limitation methods and the main theorems about matrix transformations which are Limitation methods are given. In the second chapter.theorems which are equivalent to the convergence in the Cauchy sense are given. If some resctrictions aren't given on sequences, it is obvious that the regular methods aren't equivalent to the convergence.