Çocuk evleri sitesinde çalışan bakım elemanlarının yaşam kalitesi ve çalışan memnuniyet düzeylerinin incelenmesi
Research on the quality of life and job satisfaction levels of the child care staff working in the children's homes site
- Tez No: 671865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Home Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğüne bağlı çocuk evleri sitelerinde çalışan bakım elemanlarının yaşam kalitesi ve çalışan memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, ayrıca sosyo-ekonomik değişkenlerin yaşam kalitesi ve iş memnuniyetine etkisi araştırılmıştır. Nicel olarak yapılan çalışmada, çocuk evleri sitelerinde çalışan 232 bakım elemanından 173'ü değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma anketi toplamda dört bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümler, bakım elemanlarının sosyo-ekonomik özelliklerini ve iş-yaşam bilgilerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Anketin üçüncü bölümü, bakım elemanlarının yaşam kalitesini, dördüncü bölümü ise çalışan memnuniyetini belirlemeye yöneliktir. Araştırmada bakım elemanlarının yaşam kalitesine ve çalışan memnuniyetine ilişkin elde edilen veriler, bakım elemanlarının sosyo-ekonomik özellikleri açısından değerlendirilmiştir. Kategorik değişkenlerin sosyo-ekonomik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla, SPSS 23 programı kullanılarak Tek Yön (Anova) ve T testi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, bakım elemanlarının yaşam kalitesi puanlarının düşük, çalışan memnuiyeti puanlarının yüksek olduğu bulunmuştur. Ancak araştırma sonuçlarına göre, bakım elemanlarının aldıkları ücreti yetersiz bulduğu, terfi olanağının olmamasından olumsuz etkilendikleri belirlenmiştir. Ayrıca bakımından sorumlu olunan çocuk sayısının fazla olması, çocuklarla yeterli ve kaliteli zaman geçirilememesi, görev tanımı dışında işlerin yapılması, iş yükünün fazla olması, tek başına 24 saat nöbet tutulması hususlarının diğer önemli sorunlar arasında görüldüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the quality of life and job satisfaction levels of the child care staff working in children's homes sites affiliated to the Ankara Provincial Directorate of Ministry of Family and Social Services. In the study, the effect of demographic variables on quality of life and job satisfaction was also investigated. In the quantitative study, 173 out of 232 child care staffs working in children's homes sites were evaluated. The research questionnaire consists of four parts in total. The first and second sections were prepared by the researcher in order to determine the socioeconomic characteristics and work-life knowledge of the child care staffs. The third section of the questionnaire is aimed at determining the quality of life of the child care staffs, and the fourth section is about the job satisfaction. In the research, the data obtained regarding the quality of life and job satisfaction of the child care staffs were evaluated in terms of their socio-economic characteristics In order to determine whether the categorical variables differed or not, One Way (Anova) and T test were applied by using the SPSS 23 program. According to the findings obtained in the research, it was found that the quality of life scores of child care staffs were low and the job satisfaction scores were high. However it was determined that the child care staff found the wages they received insufficient and were negatively affected by the lack of promotion opportunities. In addition, it was also determined that the high number of children who are responsible for their care, not being able to spend sufficient and quality time with children, doing things other than job description, excessive workload, and keeping shifts for 24 hours alone are among the other important problems.