Anonim şirketlerde denetimin konusu ve kapsamı
Subject matter and scope of audit in joint stock companies
  1. Tez No: 671890
  2. Yazar: DERVİŞ ALTINOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEŞİR FATİH DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Tezde, anonim şirketlerde denetimin konusu ve kapsamını incelenmektedir. Denetim; konusu ve kıstasları, denetçi niteliği, süreçleri, hak ve yükümlülükleri, sorumlulukları ile somutlaştırılmış hukuki bir kurumdur. Denetime ilişkin düzenlemelerin düşünsel temellerini, evrensel nitelikteki kurumsal yönetim ilkeleri ile pozitif hukukun parçası olan dürüst resim ilkesi oluşturmaktadır. Denetimin amacı, mesleki standartlara dayanarak finansal tabloların, hukuk ve muhasebe ölçüleri karşısındaki güvenilirliğine ilişkin güvence elde etmektir. Denetimin konu ve kıstası ile oluşturduğu bütüncül yapıda kapsamı doğru belirlenmezse öncelikle denetim ve buna bağlı olarak finansal tablolar sakatlanır. Tez denetimin konusunu ve kapsamını, denetimin bütüncül yapısı ve muhasebe yönü dışında hukuki boyutu ile konu edinmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the subject and scope of the audit in joint stock companies. It is a legal institution that has been concretized with the subject and criteria of the audit, the qualification of the auditor, processes, rights and obligations and responsibilities. The intellectual foundations of the regulations on auditing are the universal corporate governance principles and the true and fair view principle that is part of the positive law. The objective of the audit based on professional standards is to obtain assurance regarding the reliability of financial statements against legal and accounting criteria. If the scope of the audit is not determined correctly, first of all the audit and the financial statements will be damaged. The thesis focuses on the subject and scope of the audit with the holistic structure and its legal dimension apart accounting aspect of the audit.