Ankara Şehir Hastanesi radyasyon onkolojisi kliniği hasta memnuniyet değerlendirmesi
Determination of patient satisfaction in Ankara City Hospital, department of radiation oncology
- Tez No: 671891
 - Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN İKİZLER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ufuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Ankara Şehir hastanesinde ayaktan radyoterapi uygulanan 100 hastanın memnuniyetleri değerlendirilmiştir. On sekiz yaş üstü, terminal dönemde olmayan, kanser tanısı olan ve radyoterapi uygulanmakta olan hastalar dahil edilmiştir. Sağlık Bakanlığının standart kullandığı ankete 7 soru daha eklenerek toplam 30 soruluk anket hazırlanmıştır. Hasta memnuniyeti 3'lü Likert ölçeği ile değerlendirilmiştir. Hastaların memnuniyet durumu ve buna etki eden faktörler araştırılmıştır. Hastaların medyan yaşı 59 (21- 86 arasında) dur. Kadın hastalar (%56) çoğunluktadır. Akciğer kanserli hastalar en büyük grubu (%33) oluşturmaktadır ve evre 3 hastalık en sıktır (%38). IMRT tekniği de %65 oranında tercih edilmiştir. Medyan toplam memnuniyet skoru %96.6 olarak hesaplanmıştır. Memnuniyeti etkileyen faktörlere bakıldığında hastaların eğitim durumu (p=0.011) ve daha önce tedavi almış olması (p=0.019) önemli bulunmuştur. Radyoterapi bölümünden memnuniyet oranı medyan %100 (%81-%100 aralığında) bulunmuştur. Hastaneye birden çok başvuran hastaların istatistiki olarak önemli ölçüde daha memnun oldukları gözlenmiştir (P=0.031). RT tekniğinin memnuniyeti sınırlı düzeyde etkilediği görülmüştür (P=0.069). Ankara Şehir Hastanesi'nde RT uygulanan hastalar üzerinde yapılan bu çalışmada, sunulan hizmetlerin hasta beklentilerini karşıladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Patient satisfaction survey was performed on 100 out-patient radiotherapy patients at Ankara City Hospital. Patients more than 18 years of age, who have diagnosis of cancer, not at the terminal stage were included in the study. Survey is prepared by adding 7 questions to standard Ministry of Health survey. Patient satisfaction was evaluated by 3 points Likert scale. Patient satisfaction and influential factors were evaluated. Median patient age was 59 (between 21-86). Female patients were larger group (56%). Lung cancer patients were the biggest group (33%) and stage 3 diagnosis was the most frequent (38%). IMRT was preferred technique in 65% of the cases. Median satisfaction score was 96.6%. The factors that effect the satisfaction were patient education (P=0.011) and history of previous treatments (P=0.019). Patient's satisfaction with the radiotherapy department was median 100% (81-100 %). Patients with previous admission to the hospital were significantly more satisified (P=0.031). Radiotherapy technique was borderline significance on Patient's satisfaction (P.0.069). This study that was performed in Ankara City Hospital, showed patients were satisfied with the provided health services.