Matematik dersi öğretim programlarının veri işleme alanının istatiksel akıl yürütme açısından incelenmesi
Analysis of data processing in mathematics lesson curriculums in terms of statistical reasoning
  1. Tez No: 671897
  2. Yazar: MEHMET DAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET FATİH ÖZMANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın 2018 yılından itibaren uygulanan ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim matematik öğretim programlarındaki veri işleme alanına ilişkin kazanımların istatistiksel akıl yürütme süreçleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında ilgili kazanımların öğretim programlarında istatistiksel akıl yürütme süreçlerinin nasıl ele alındığı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu araştırmanın modeli doküman incelemesidir. Bu çalışma, programlardaki kazanım ve kazanım açıklamalarının nitel araştırma yöntemlerinden iç içe geçmiş betimsel ve içerik analizi kullanılması ile gerçekleştirilmiştir. Alan yazındaki istatistiksel akıl yürütme modelinden ve istatistik yapma sürecinden yararlanılarak öğretim programlarının betimsel analizi yapılmıştır. Betimsel analiz incelemesinin sonrasında dışarda kalan kazanımların ve kazanım açıklamaların daha sonra içerik analizi yapılmıştır. İncelenen kazanımlar tüm kademelerdeki veri işleme öğrenme alanındaki kazanımlardan oluşmaktadır. Kazanımları alan yazına bakılarak ve uzman görüşü alınarak oluşturulan kuramsal çerçeveye göre analiz edilmiştir. Araştırmada ele alınan kazanımların incelenmesine yön veren temalar şunlardır: (1) verilerin toplanması, (2) verilerin tanımlanması, (3) verilerin organize edilmesi, (4) verilerin temsil edilmesi, (5) verilerin analizi ve yorumlanması. Araştırmada elde edilen bulgular, her bir tema altında yer verilerek tablolar halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the acquisitions related to data processing in primary, secondary and secondary school mathematics teaching programs implemented since 2018 in terms of statistical reasoning processes. Within the scope of this purpose, it has been tried to determine how statistical reasoning processes are handled in the curriculum of the relevant acquisitions. The model of this research is document review. This study was carried out by using intertwined descriptive and content analysis, one of the qualitative research methods, of acquisition and acquisition explanations in the programs. A descriptive analysis of the curriculum was made by using the statistical reasoning model and the process of making statistics in the literature. After the descriptive analysis analysis, the content analysis of the learning outcomes and outcome explanations was conducted. The examined acquisitions consist of the acquisitions in the field of data processing and learning at all levels. The gains were analyzed according to the theoretical framework created by looking at the literature and taking expert opinion. The themes that guide the examination of the achievements covered in the research are: (1) data collection, (2) data definition, (3) data organization, (4) data representation, (5) data analysis and interpretation. The findings obtained in the research are presented in tables under each theme.