Matematik dersi öğretim programlarının veri işleme öğrenme alanına ilişkin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of data processing in mathematics lesson curriculums
- Tez No: 746888
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖZMANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada 2005, 2013 ve 2018 yıllarına ilişkin ortaokul matematik öğretim programlarının genel yapısı ile veri işleme öğrenme alanına ilişkin alt öğrenme alanları ve kazanımların program geliştirme çalışmaları açısından değişiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında ilgili içeriğin öğretim programlarında nasıl güncellendiği belirlenmeye çalışılmıştır. Bu araştırmanın modeli doküman incelemesidir. Bu çalışmada, veri işleme öğrenme alanına ilişkin içeriklerin analizi gerçekleştirilmiştir. Öğretim programlarına ilişkin alan yazın ve uzman görüşlerine dayalı olarak analiz çerçevesi oluşturulmuştur. İlgili içerik incelemesine yönelik temalar şunlardır: (1) programın genel yapısını düzenleme, (2) içerik düzenleme, (3) kazanım düzenleme, (4) öğrenme alanı düzenleme. İncelemeler sonucunda öğrenme alanı isim değişikliği, alt öğrenme alanı birleştirme, alt öğrenme alanı sadeleştirme, içerik sadeleştirme, içerik genişletme, kazanım birleştirme, kazanım ayrıştırma, kazanım zenginleştirme yapıldığı görülmüştür. Elde edilen bulgular ve bulgulara ilişkin örnekler her bir tema altında tablolar halinde sunulmuştur. Çalışmada kazanımları sınıflandırma düzeyinde güncellemeler yapıldığı tespit edilmiş ve bu durum alan yazındaki araştırmalarla ilişkilendirilmiştir. Program güncelleme çalışmalarına ilişkin kopuklukların olduğu yapılan çalışmada belirlenmiştir. Bu araştırma sonucunda, güncellenen programların eğitim sürecini detaylı bir şekilde yönlendirmediği, içeriği genel hatlarıyla sunduğu görülmektedir. Öğretim programlarının incelenmesi sonucunda program yoğunluklarının azaldığı ancak veri işleme öğrenme alanının program içerisindeki yerinin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the general structure of the secondary school mathematics curriculum for the years 2005, 2013 and 2018, as well as the learning areas, sub-learning areas and acquisitions related to the data processing learning area in terms of curriculum development studies. Within the scope of this purpose, it has been tried to determine how the relevant content is updated in the curriculum. The model of this research is document analysis. This study was carried out by using content analysis in the data processing learning area in the programs. An analysis framework was created by looking at the literature on the curriculum and taking expert opinion. The themes for the relevant content review are: (1) arranging the general structure of the program, (2) arranging the content, (3) arranging the outcome, (4) arranging the learning area. In the research, the findings of changing the name of the learning area, combining the sub-learning area, simplification of the sub-learning area, content simplification, content expansion, acquisition merging, acquisition separation, acquisition enrichment were achieved. Findings and examples of findings are presented in tables under each theme. In the study, it was determined that there were updates on the achievements at the classification level, and this was supported by the studies in the literature. It has been shown in the study and the literature that there are gaps between the program update studies. As a result of this research, it is seen that the updated programs do not direct the education process in detail, but present the content in general terms. As a result of the examination of the curriculum, it was determined that the program densities decreased, but the place of the data processing learning area in the program increased.