Eliptik werierstars fonksiyonunun diskriminant, theta fonksiyonları ve dedekind toplamları arasındaki bağlantıları üzerine
- Tez No: 67192
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
n Öz Bu çalışmadaki amaç, Eliptik fonksiyonlar ile Dedekind toplamlarının temel özelliklerini daha geniş bir şekilde incelemektir. İlk olarak, ı\ fonksiyonu ile A fonksiyonu arasındaki bağıntı verildi. Sonra A ile Theta fonksiyonları arasındaki bağıntılar ispatlandı. Son olarakta, A ile s(h,k) ve D(h,k) toplanılan arasındaki bağıntılar ispatlandı.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This research work is to extensively investigate the basic properties of Elliptic functions and Dedekind sums. Firstly, the relations between A and r\ function are given. Consequently, the relations between A and Theta functions are proved. After, words the relations between rj and Theta functions are given. Finally, the relations between A, and, s(h,k) and D(h^s) are proved.