Lastik bantlı konveyörlerin bilgisayar destekli tasarımı
- Tez No: 67194
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZ Bu çalışmada, yığın malzemeler taşıyan ve geniş kullanım alam olan lastik bantlı konveyörlerin tasarımında, bilgisayardan yararlanılması amaçlanmıştır. Sanayide ya da diğer kullanım yerlerinde en çok görülen düz (tek) rulolu, eşit ikili rulolu (V-Tip) ve eşit üçlü rulolu konveyörlerin herbirinin düz, konveks veya konkav konveyör tiplerinden biri olabileceği ve yine tüm bu seçeneklerin baştan veya sondan tek tahrikli olabileceği, ayrıca gergi türü de göz önüne alınarak, konveyöre ait tüm hesaplar bilgisayar tarafından yapılıp, tasarım sonuçlan alınmaktadır. Tasarım hesaplan bilgisayar tarafından yapılmakla beraber; tasarımcının, işletmeyi iyi bildiği varsayılarak, işletmenin zorunlu olarak ihtiyaç duyduğu hallerde (örneğin bir gergi sistemi seçiminde) bilgisayarı yönlendirir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the present study is to make use of computer aided design for belt conveyors which carry bulk materials and have a wide range of use for this purpose. All the calculations cancerning the design of the conveyor are carried out by computer, by taking into account the type of conveyor most commanly used in industry, which are mainly single roll, two rolls and equal three rolls, and whether derived from head or tail, and also the type of tension. Although all required calculations are carried out by computer, it is assumed that designer is well acquainted with special features of his/her design and should supply any information required by computer; for instance, the type of tension for conveyor.