Dökme mal bantlı konveyörlerin bilgisayar yardımıyla dizaynı ve değişik standartlardaki bant kuvvetlerinin mukayesesi
  1. Tez No: 57592
  2. Yazar: EDİP AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALIŞVERİŞÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu tez çalışmamda, günümüzde hesap yolu çok iyi bilinen dökme mal bantlı konveyörlerin standartlara uygun olarak, bilgisayar yardımı ile hatasız ve hızlı bir biçimde hesaplanmasını amaçladım.Bu sebeple, bu konuda kullanılan klasik hesap yöntemini inceledim ve dış veri kaynaklarını sıkça kullanma zorunluluğunun olduğunu gözledim. Yaptığım bu programda gerekli bütün veriler tablo bilgileri şeklinde verilerek kullanıcıya büyük kolaylık sağlanmıştır. Programlama dili olarak Turbo Pascal 5.5 programlama dili kullanılmıştır. Çalışmamda, birinci bölümde, lastik bantlı dökme mal konveyörler hakkında genel bilgiler, standart tablo ve grafik değerler ve hesap formülleri verilmiştir. İkinci bölümde, Turbo Pascal 5.5 programlama diliyle oluşturulan program ve bu programlama diliyle hesaplanmış örnek problemler yapılmış ve çalışmanın sonunda irdelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, Amerikan ve Alman normlarındaki, bant çevre kuvvetinin hesabında kullanılan standart hesap tarzları ele alınıp, bunlarla yapılan hesaplar grafik tarzda gösterilerek her ikisi mukayese edilmiş ve çıkan sonuçlar irdelenmiştir. EdipAKKAYA İSTANBUL,1996 iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, I wanted to determine calculation of the belt conveyors for bulk materials, which is a well-known method, by a computer aided system.For that reason, I examined calculation method, which is classic, about this subject, and I found out that there was a must to use all external data sources. All the data which are necessary to help the users by being given as tables. I used Turbo Pascal 5.5 as a programming language. The study consists of three sections. The first section has the general information of belt conveyors for bulk materials, standart tables and graphics, and formulas for calculation. The second section has a programme which is done by Turbo Pascal 5.5,examples which are worked out by the programme and comparison of consequences. At the last section, there is a comparison between American and German standarts with graphics about effective tension and consequences. Edip AKKAYA İSTANBUL,1996