İleri evre akciğer kanseri hastalarında beslenme göstergelerinin prognoz üzerine etkisi
The effect of nutritional indicators on prognosis in patients who have advanced stage lung cancer
- Tez No: 671940
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA METİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmanın amacı, ileri evre akciğer kanserli hastalarda beslenme göstergelerinin sağkalım üzerindeki etkisini göstermektir. Çalışmaya ileri evre (evre 3B ve 4) akciğer kanseri hastaları dahil edildi. Beslenme göstergeleri olarak, Nütrisyonel Durum Kontrolü İndeksi (NDKİ), Prognostik Nütrisyonel İndeks (PNİ) ve Geriatrik Nütrisyonel Risk İndeksi (GNRİ) kullanılmıştır. Bağımlı değişken olarak genel hayatta kalma (OS) süresi alındı. Prognostik faktörlerin beslenme skorlarının genel sağkalım üzerine etkilerini belirlemede tek değişkenli analizlerde Kaplan-Meier analizi ile long-Rank testi ve çok değişkenli analizlerde Cox-regresyon analizi kullanıldı. Çalışma grubunu oluşturan 561 hastanın, 505'i (%90) erkekti. Yaş ortalamaları 63,5 ± 9,5 (29-87) idi. Hastaların tanı koymada toplam 170'i (%30,3) evre 3B, 391'i (%69,7) evre 4'dür. Medyan (min-max) NDKİ skoru 2 (0-15) idi. Hastaların NDKİ skoruna göre beslenme durumu dört gruba ayrıldı: 240'ı (%42,8) normal, 218'i (%38,9) hafif, 103'ünde (%18,3) orta ve daha şiddetli beslenme yetersizliği bulunmaktaydı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to demonstrate the effect of nutritional indicators on survival of advanced lung cancer. Advanced stage (stage IIIB and IV) lung cancer patients were included in this study. Controlling Nutritional Status (CONUT), Prognostic Nutritional Index (PNI) and Geriatric Nutrition Index (GNRI) and were used as nutritional indicators. Overall survival (OS) was dependent variable. Kaplan Meier analyze and long-Rank test for one-variant analyze and Cox-regression analyze for multiplevariant analyze were used for determine the effects of prognostic factors on nutritional scores on overall survival. The study group consisted of 561 patients, 505 (90%) of them were male. The mean age was 63.5±9.5 (29-87) years. A total of 170 (30.3%) patients were stage IIIB and 391 (69.7%) were stage IV at diagnosis. Median (min-max) CONUT score was 2 (0-15). The nutritional status of the patients according to CONUT score was divided into four groups: none (n=240, 42.8%), light (n=218, 38.9%), moderate and severe (n=103, 18.3%).