SCADA tabanlı PLC ile servo motor hız kontrolü
Servo motor speed control with SCADA based PLC
  1. Tez No: 671941
  2. Yazar: MARYAM MAMMADLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA ORTAÇ KABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Türkiye de diğer dünya ülkeleri gibi teknoloji geliştikce daha verimli veya az masraf talep eden otomatik kontrol sistemleri geliştirmektedir. Otomatik kontrol sistemini oluşturan elemanların en önemli vazifeleri kurulan sistemin kaliteli olması, hem de ucuz ve işlevsel olmasıdır. Elemanların karşısına koyulan bu şartları hayata geçirmek için, önemli kontrol sistemlerinden olan SCADA ve PLC kontrol sistemleri kullanılmaktadır. İster SCADA olsun, isterse de PLC son zamanlarda ismini sıkca duyuran otomatik konrol sistemlerindendir. Her iki sistem endüstrinin hemen her alanında kullanılmaktadır. Bu tez çalışması, Akademi otomasyon Ar-Ge laboratuvarında hayata geçirilerek otomasyon sistemlerinin vazgeçilmezi olan PLC ve SCADA ile uygulamalar geliştirilmiştir. PLC'nin 3 türü olan S7-300, S7-1200, S7-1500 ve aynı zamanda MODBUS cihazları kullanılarak tüm sistemler SCADA'ya bağlanmış, SCADA'ya aktarılan bu dört sistem, bir ekrandan izlenmiştir. Aynı zamanda SCADA sisteminin önemli avantajlarından olan sisteme arıza anında müdahale etmek mümkün kılınmıştır.
Özet (Çeviri)
Like other countries in the world, Turkey, as technology evolves, is developing more efficient and less cost requesting automatic control systems. The most important duties of the elements that constitute the automatic control system are quality of the established system and being cheap and functional. SCADA and PLC control systems, which are among the significant control systems, are utilized to implement these conditions placed against the elements. Whether it is SCADA or PLC, it is one of the automatic control systems that have become popular recently. Both of them are used in almost every field of industry. This dissertation has been implemented in the Academy automation R&D laboratory and applications have been developed with PLC and SCADA, which are indispensable for automation systems. All systems are connected to SCADA using 3 types of PLC, S7-300, S7-1200, S7-1500 and also MODBUS devices. These four systems transferred to SCADA were monitored on a screen. At the same time, one of the significant advantages of the SCADA system is that permit to intervene in the system in the case of malfunction.