Akut romatizmal ateş geçiren çocuklarda kardit ve sydenham koresi oluşumu ile anne sütü alımı arasındaki ilişki:retrospektif bir araştırma
The relationship between carditis and sydenham chorea development and breast milk intake in children with acute rheumatic fever: A retrospective study
  1. Tez No: 671946
  2. Yazar: FUNDA GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA CANBULAT ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Akut Romatizmal Ateş (ARA), streptokokal infeksiyona bağlı gelişen otoimmün bir hastalıktır. Emzirmenin çocuk immün sisteminin gelişimine olumlu etkileri bilinmektedir. Çalışmada anne sütü alım süresinin ARA'ya bağlı kardit ve kore gelişimine etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya 2010-2019 yılları arasında ARA tanısı koyulan 5-18 yaş aralığında toplam 182 hasta dahil edildi. Kardit ve kore gelişip gelişmemesine göre hastalar gruplara ayrıldı. Gruplar arasında demografik, sosyoekonomik ve anne sütü alımı ile ilgili veriler karşılaştırıldı. Hastaların yaş ortalaması 10,5 ±3,4 yıl olup %43,4'ü (n:79) kız idi. İlk ARA atağında kardit gelişimini bağımsız öngördüren değişkenlerin evdeki çocuk sayısı (OR: 1,773, CI %95:1,105 – 2,845; p: 0,018) ve 6 aydan az anne sütü alımı (OR: 0,404, CI %95: 0,174–0,934; p: 0,034) olduğu belirlendi. ARA ataklarının herhangi birinde kardit gelişimini bağımsız öngördüren değişkenler evdeki çocuk sayısı (OR: 1,858, CI %95: 1,100–3,137; p: 0,021) ve kız cinsiyet (OR: 3,504, CI %95: 1,227–10,008; p: 0,019) idi. ARA sırasında kore gelişimini bağımsız öngördüren tek değişkenin kız cinsiyet (OR: 3,801, CI %95: 1,463–9,874; p: 0,006) olduğu görüldü. Altı aydan az anne sütü alanlarda ilk ARA atağı sırasında kardit gelişimi daha az görülse de bu avantajın tekrarlayan ataklarda kaybolduğu belirlendi. Anne sütünün ARA karditi üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığından annelerin anne sütü ile beslemelerinin teşvik edilmesi önerildi.
Özet (Çeviri)
Acute Rheumatic Fever (ARF) is an autoimmune disease that develops due to streptococcal infection. The positive effects of breastfeeding on the development of the child immune system are known. In the study, it was aimed to investigate the effect of breast milk intake period on the development of carditis and chorea due to ARF. A total of 182 patients between the ages of 5-18 who were diagnosed with ARF between 2010 and 2019 were included in the study. The patients were divided into groups according to whether carditis and chorea developed. The demographic, socioeconomic and breastfeeding data were compared between groups. The mean age of the patients was 10,5±3,4, 43,4 % (n:79) of them were female. Independent predictors of the development of carditis in the first ARF episode were the number of children at home (OR: 1,773, CI 95%: 1,105-2,845; p:0,018) and breast milk intake less than 6 months (OR: 0,404, CI 95%: 0,174-0,934; p: 0,034). Independent predictors of the development of carditis in any of the ARF episodes were the number of children at home (OR: 1,858, CI 95%: 1,100–3,137; p:0,021) and female gender (OR: 3,504, CI 95%: 1,227-10,008; p:0.019). The only independently predictor of the development of chorea during ARF was female gender (OR: 3,801, CI 95%: 1,463-9,874; p:0,006). Although the development of carditis is less common during the first ARF attack in those breast milk intake for less than six months, it was determined that this advantage was lost in recurrent attacks. It was recommended that mothers should be encouraged to breastfeeding, as breast milk intake does not have a negative effect on ARF carditis.