Mobilya endüstrisinde kullanılan kompozit kaplamalarda yüzey işlem karekteristiklerinin belirlenmesi ve iyileştirilmesi
Determination of the surface characteristics and the surface treatment application parameters for wooden reconstitued veneer used in the furniture industry
- Tez No: 671951
 - Danışmanlar: PROF. DR. KÜÇÜK HÜSEYİN KOÇ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 160
Özet
Mobilya endüstrisinde en önemli girdilerden biri olan ahşap, üretimde değişik formlarda kullanılmaktadır. Bunlar; masif ahşap, kaplama ve yonga - lif vb. formları olarak belirtilebilir. Artan tüketim ve gelişen talepler doğrultusunda ahşap kaplama dekoratif olarak en fazla kullanım alanına sahip endüstriyel ürünlerden biridir. Masif ahşaba göre ahşap kaplama, birim malzeme kullanımı açısından daha verimli ve daha ekonomik olarak değerIendirebilir. Özellikle, yüksek talep miktarına karşılık aynı miktarda üretilemeyen ağaç türlerinde önemli kısıt olmaktadır. Üretim ve miktar kısıtı bulunan ağaç türlerinin kaplamalarına alternatif olarak kullanabilecek hızlı yetişen ve tedarik kolaylığı bulunan ağaç türleri, bu amaçla ikame olarak kullanılmaktadır. Kompozit kaplamalar olarak adlandırılan bu kaplamalar, renk, desen ve ölçü bakımından aynı standartlarda daha düşük maliyetlerle üretilerek, yüksek verimlilik sağlamaktadırlar. Kompozit kaplamaların, elde edildikleri ağaç türlerine ve üretiminde kullanılan boya, tutkal gibi kimyasallara bağlı olarak, optik ve fiziksel direnç özellikleri ikame olarak kullanıldıkları doğal türe göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu çalışmada, doğal ve kompozit kaplama türlerinin optik ve fiziksel direnç özelliklerinin öncelikle tespiti amaçlanmıştır. Farklılıkların ortaya çıkartılması ve kullanım yeri açısından önem taşıyan özelliklere göre kaplama türünün belirlenip uygun ve ekonomik kompozit kaplamanın doğal kaplamaya alternatif olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. UV yaşlandırma işlemi; doğal ve kompozit kaplama gruplarında parlaklığı %16 - 18,5 oranında artırmıştır. Toplam renk değişimini her iki kaplama grubunda ΔE 7,5 - 7,8 aralığında değiştirmiştir. Katman kalığını, doğal kaplama türlerinde ortalama %5 düşürmüş, kompozit kaplama grubunda ise %5 artırmıştır. Yapışma direncini her iki kaplama grubunda %20 – 22 oranında düşürmüştür. Çizilme direncini her kaplama grubunda önemli ölçüde düşürmüştür. Araştırmada; özellikle tedariki kısıtlı olan ağaç türü doğal kaplamaların yerine kullanım yeri ve amacına uygun kompozit kaplamaların kullanabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wood, which is one of the most important inputs for the furniture industry, is used in production in different forms. These are; solid wood, veneer and chip-fiber forms etc. forms. Due to the increasing of consumption and changing demands, wooden veneer is one of the most important usage form of wood as decorative material. Compared to solid wood, wood veneer can be valued more efficiently and more economically in terms material input. Especially, there is an important constraint in wood species that cannot be produced in the same amount despite high demand. Wood species that grow fast can be used as an equivalent material to the wood species with limited production for this purpose. These veneers, which are called recomposed or reconstituted veneers, are produced at the same standards in terms of color, pattern and size, and provide high efficiency. The optical and physical resistance properties of recomposed veneers may vary according to the natural type used as a substitute, depending on the wood species from which they are obtained and the chemicals such as paint and glue used in their production.