Yatay ve düşey milli santrifüj pompalarının deney yöntemleri ve iki örnek pompanın denenmesi
- Tez No: 67197
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
öz Yatay milli ve düşey milli pompalar sıvılara enerji vererek belirli bir debiyi, belirli bir devir sayısında istenen manometrik yüksekliğe belli bir verimle iletmek için projelendirilir. Bu. çalışmada, müşterinin hizmetine sunulmak üzere imalatı yapılmış pompaların gerçekten ihtiyacı uygun verimle sağlayabilecek performansta olup olmadığı araştırılmıştır. Günümüzde enerjinin sürekli pahalılaşması pompaların yüksek verimli olmasını gerektirmektedir. Bu verimlerin gerçekleşip gerçekleşmediği ise pompa deneyleri ile tespit edilebilmektedir. Pompa deneyleri sırasında SUMAS Ltd. Şti. tarafından imal edilen bir düşey milli pompa ile, iki adet yatay milli pompa kullanılmıştır. Deneme orifıs metodu ile yapılmıştır. Deney sonuçlarından elde edilen değerler esas alınarak pompa karakteristik eğrileri çizilmiştir. Pompa karakteristikleri incelenirken NPVG-Q. NPYG-Q. Hm-Q, n-Q karakteristik eğrilerinin bazılarında küçük dalgalanmalar görülmüştür. Bu dalgalanmaların sebebi, güç gereksinmesinin hesabı için ampermetrede okuma yapılması sırasında titreşimlerin oluşmasıdır. Genel olarak ; imalatı yapılan pompaların istenen randımanları sağladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Pumps give energy to liquids. This pumps are designed at determined rotation for determined of volume flow ratio transmits wanted manometrical height with determined efficiency. Conformity of efficiency x>f manufactured pumps which was offen serviced with of customer was researched at this study. Cost of energy is going up continuous at last time. Therefore, pumps must been high efficiency. By the pump expriments, a line shaft vertical turbine pump and two horizontal axle centrifugal pumps of Sumas Ltd. Şti. were used. Essay was made by“orifis method.”Characteristics of pump were examined depend on to taked out datas from results of experiments. Small waves were seen at some of the power which the pump gives - volume flow ratio and the power which the pump swallovs and manometric head - volume flow ratio and efficiency - volume flow ratio characteristic bents cause of these waves were vibrationed at ampermeter. Generally, experimental pumps were granted efficiency.