Mantar (Agaricus bisporus) konservesi üretiminde çeşitli ön işlemlerin bazı element miktarının değişimi üzerine etkileri
- Tez No: 67196
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
VI oz Bu çalışmada kültür mantarının (Agaricus bisporus) haşlanması ve farklı kimyasal koruyucularla konserveye işlenmesinde (L-askorbik asitle asitlendirilmiş ve asitlendirilmemiş dolgu sıvısı kullanımı) element düzeylerinde meydana gelen değişmeler araştırılmıştır. Haşlama işlemi sırasında Mn, Cu, Zn ve Fe elementlerinin kaybı sırasıyla %45, %3.9, %23.5 ve %35.3 oranlarında gerçekleşmiş, diğer taraftan taze mantarların ağırlık kaybı %37.5 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Cultivated mushroom (Agaricus bisporus) was studied for changes of elements' levels after blanching and different chemical preservations (using of acidification and non-acidification water with L-ascorbic acid). The losses of the Mn, Cu, Zn and Fe elements during blanching treatment were 45 %, 3.9 %, 23.48 % and 35.3 %, respectively. On the other hand; losses of the drained weight values were founded 37.5 %.