The study relation of endothelin-1 and malondialdehyde wi̇th chronic kidney disease
Endotelin-1 ile malondialdehitin kronik böbrek hastalığı ile ilişkisinin incelenmesi
- Tez No: 671973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kronik böbrek hastalığı, insidansı ve yaygınlığı artan dünya çapında bir halk sağlığı sorunudur. Kronik böbrek hastalığı olan hastalarda Endotelin-1, MDA ve bazı parametrelerin tahmini için bu çapraz kontrol çalışması yapılmıştır. Çalışma kapsamındaki Kişilerin yaşları 20-75 arasında değişen, kronik böbrek hastalığı olan (hemodiyaliz altında) 40 hastadan kan örneği alındı. Bu çalışma, hastaların yanısıra aynı demografik özelliklere sahip, görünüşe göre hastalığı olmayan 40 sağlıklı kişiyide kontrol grubunu olarak içerdi. Bu çalışma, ET-1 ve MDA'ın en yüksek ortalama (102.6 ± 15.1 pg / ml) ve (12.03 ± 3.94 nmol / ml) kronik böbrek hastalarında kaydedildiğini gösterdi. İki paramitin en düşük ortalaması sırasıyla (39.03 ± 5.94 pg / ml) ve (7.56 ± 2.25nmol / ml) kontrol grubunda kaydedildi .
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease is a worldwide public health problem with an increasing incidence and prevalence. A cross-control study was carried out for the estimation of endothelin-1 and MDA and some parameters in patients with chronic renal disease. The number of patients under the study were 40 patients with chronic renal disease (under hemodialysis) their ages were between 20-75 years old. The study included 40 healthy control group who haven't any disease, with the same demographic properties. The study showed that the highest mean level of endothelin-1 and MDA were found in patients with chronic renal disease as respectively (102.6±15.1 pg/ml) and (12.03±3.94 nmol/ml). The lowest mean of the two markers was in the control group as respectively (39.03±5.94 pg/ml) and (7.56±2.25nmol/ml).