İdari yaptırımların düzenlenmesinde ve uygulanmasında 'yetki'
'Competence' in regulation and implementation of administrative sanctions
  1. Tez No: 671984
  2. Yazar: MAHMUT CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP NARTER, PROF. DR. AYDIN GÜLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
Bu çalışmada idari yaptırımlar düzenleme ve uygulama yetkisi bağlamında ele alınıp incelenmiştir. Öncelikli olarak kavram ve terim birliğinin olmadığı idari yaptırımlar hukukunda başta idari yaptırım kavramı olmak üzere diğer kavramlar analiz edilmiş ve açıklanmıştır. Düzenleme ve uygulama yetkisi bağlamında idari yaptırımların tutarlı ve kapsayıcı bir şekilde analiz edilebilmesi bakımından bu yaptırımların tasnifi önem arz etmektedir. Bu önemi nedeniyle idari yaptırımları hukuki rejimlerine göre tasnif etmek uygun görülmüştür. İdari yaptırım alanını düzenleme yetkisinin niteliği ve kapsamı çalışmanın ikinci bölümünde ele alınmıştır. Bu bölümde düzenleme yetkisinin kullanımı incelendikten sonra bu yetkinin iki önemli sınırı olan kanunilik ve ölçülülük ilkeleri analiz edilmiştir. Daha sonra idari yaptırım alanını düzenleme yetkilerinin iç içe geçmesi ve çatışması konuları incelenmiş ve var olan sorunlara çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Nihayet son bölümde idari yaptırımların uygulanmasında icrai makamlar incelendikten sonra idari yaptırım işlemi yetki unsuru bağlamında ele alınmıştır. Öte yandan idari yaptırım uygulamasında mükerrerlik sorunu, yetki çatışması ve icazet meseleleri de incelenmiştir. Bütün bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere çalışmanın ana amacı, idari yaptırımların“yetki”konusu bakımından detaylı bir analizinin yapılmak istenmesine dayanmaktadır. İdare hukukunda yetki kavramı düzenleme bağlamında kullanıldığı gibi idari işlem bir unsurunu da ifade edebilmektedir. Kapsayıcı bir çalışma olması amacıyla yetki, her iki boyutuyla da incelenerek doktrine katkı sağlanması ümit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, administrative sanctions are handled and examined in the context of the authority to regulate and implement. There is no unity of terms and concepts in administrative sanctions law. For this reason, first of all, the concept of administrative sanction and other concepts have been analyzed and explained. The classification of administrative sanctions is important in order to analyze the subject of this study in a consistent and comprehensive manner. Due to this importance, it has been deemed appropriate to classify administrative sanctions according to their legal regime. The nature and scope of the authority to regulate the field of administrative sanction is discussed in the second part of the study. After examining the use of power to regulate in this section, the two important limits of this authority, the principles of legality and proportionality, are analyzed. Then, the intertwinement and conflict of the power to regulate in the field of administrative sanctions were examined and solutions were tried to be offered to the existing problems. Finally, in the last section, the authorities were examined in the implementation of administrative sanctions. Afterwards, the administrative sanctions have been handled in the context of the authority element. On the other hand, the non bis in idem principle, authority conflict and ratification issues in administrative sanctions are also examined in administrative sanctions. The main purpose of this study is to make a detailed analysis of administrative sanctions in terms of“competence”. To be an inclusive study, competence has been handled in terms of both regulation and implementation. In this way, it was hoped to contribute to the doctrine.