Keçiboynuzu meyvesinden alternatif ürün geliştirme çalışmaları
Alternative product development studies from carob
  1. Tez No: 671990
  2. Yazar: BURÇİN BAŞARIK ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmada, eriştelerin pişme, fiziksel, kimyasal ve duyusal özelliklerini geliştirmek amacıyla keçiboynuzu unu kullanımı oranı araştırılmıştır. Çalışmada dünya genelinde tüketimi ilk sıralarda yer alan erişteden besin değeri yüksek yeni bir fonksiyonel gıda üretmektir. Keçiboynuzu unu erişte formülasyonuna un ağırlığı üzerinden %0, 5, 7.5, 10 oranlarında ilave edilmiştir. Erişte örneklerinin pişme sürelerinde (p=0.024) önemli bir fark bulunmazken, hacim artışı (%) değerlerinde keçiboynuzu unu (KU) oranı arttıkça artış gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the rate of use of carob flour was investigated to improve the cooking, physical, chemical, and sensory properties of noodles. In the study, to produce a new functional food with high nutritional value of noodles, which takes the first place in the world consumption. Carob flour was added to the noodle formulation at the rate of 0, 5, 7.5, 10% by weight of the flour. While there was no significant difference in the cooking times of the noodle samples (p = 0.024), an increase was observed in the volume increase (%) values ​​as the carop flour (KU) ratio increased.