Groupe μ'nün görsel göstergebilimsel yaklaşımıyla uygulamalı sayısal görüntü analizi
Applied digital image analysis with groupe μ's visual semiotic approach
- Tez No: 672018
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Göstergebilim çeşitli göstergeleri ve gösterge dizinlerini araştıran bir bilim dalıdır. Göstergebilim incelediği alanlarda kendine özgü yöntemleriyle, araştırmanın kurallarını belirlemeyi, işleyiş biçimlerini saptamayı, açıklama ve analizini yapmayı hedeflemektedir. Göstergebilim kavram olarak ortaya atılmasından günümüze birçok araştırmacı tarafından kullanılmıştır, araştırmacıların her biri bu kavramı farklı bir alanda genişletmiş ve yeni kavramlar ortaya atmışlardır. Bu tezin amacı; göstergebilim ile göstergebilimin bir alt alanı olan ve görsel sanatlara ait eserleri (resim, heykel, grafik, vb) araştırma alanına katan görsel göstergebilimi kuramsal olarak incelemek ve bu alanda önemli bir katkı sunan Groupe μ'nün (μ = Mü olarak okunur) görsel göstergebilimsel yaklaşımını incelemektir. Birinci bölümde göstergebilimin tanımı, tarihçesi ve kurucuları incelenmiştir. Görsel Göstergebilim ve Groupe μ'nün Görsel Göstergebilimsel Yaklaşımı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Sayısal Sanat ve tarihi, sayısal görüntü oluşturma ve çeşitleri ele alınmış olup, kullanım alanlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde bilgisayar programları kullanılarak, farklı teknik ve sanatsal yaklaşımlarla sayısal görüntüler oluşturulmuş ve Groupe μ'nün görsel göstergebilimsel yaklaşımı ile analizleri yapılmıştır. Son bölümde ise elde edilen bulgular doğrultusunda sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Semiotics is a science that researches various signs and sign indexes. Semiotics aims to determine the rules of the research, to determine the functioning styles, to explain and analyze it with its unique methods in the fields it examines. Since its introduction as a concept, semiotics has been used by many researchers, each of them has been expanded in a different field and introduced new concepts. The aim of this thesis is; to analyze semiotics, and its subfield visual semiotics which adds the works of visual arts (painting, sculpture, graphics, etc.) to the research field, and to examine the visual semiotic approach of Groupe μ (read as μ = Mu) which makes an important contribution to this field. In the first chapter, the definition, history and founders of semiotics are examined. Visual Semiotics and Visual Semiotics Approach of Groupe μ are emphasized. In the second chapter, Digital Art and its history, digital image formation and its types are discussed, and its areas of usage are mentioned. In the third chapter, digital images were created by using computer programs with different technical and artistic approaches and analyzed with the visual semiotic approach of Groupe μ. In the last chapter, the results are evaluated in line with the findings.