Fibromiyalji etiyopatogenezinde tiyol-disülfit dengesinin rolü
The role of thiol-dissulfite homeostasi̇s in fibromyalgia etiopathogenesis
  1. Tez No: 486960
  2. Yazar: ESRA ŞAHİNGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ NACIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Fibromiyalji sendromu (FMS); yaygın vücut ağrısı, yorgunluk, uyku bozukluğu, bilişsel bozukluk ve anksiyete ile karakterize etiyolojisi tam olarak bilinmeyen bir klinik tablodur. Etiyopatogenezde santral ve periferik birçok faktör sorumlu tutulmaktadır. Son yıllarda oksidatif stresin de etiyopatogenezde rolü olduğu düşünülmektedir. Biz oksidatif stresin bir göstergesi olan tiyol-disülfit dengesinin fibromiyalji etiyopatogenezindeki rolünü araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 61'i yeni tanı alan ve 37'si mevcut tedavisine devam eden olmak üzere 98 kadın fibromiyalji hastası ile 82 kişilik kontrol grubu dahil edilmiştir. Gruplar fibromiyalji etki anketi, ağrı için görsel analog skala, Pittsburgh uyku kalite indeksi, yorgunluk şiddet ölçeği, kısa form-36 (SF-36), hassas nokta sayısı, Beck anksiyete ölçeği ve Beck depresyon ölçeği ile değerlendirilmiştir. Oksidatif dengeyi tayin etmek için ise tiyol-disülfit dengesi Erel ve Neşelioğlu'nun geliştirdiği yeni otomatik ölçüm yöntemiyle incelenmiştir. Native tiyol, total tiyol, disülfit, disülfit/native tiyol, disülfit/total tiyol ve native tiyol/total tiyol oranları ölçülmüştür. Bulgular: Native tiyol düzeyi FMS grubunda 394,43 ± 52,43 µmol/L, kontrol grubunda 418,12 ± 49,95 µmol/L (p=0,002); total tiyol düzeyi FMS grubunda 429,55 (83,5) µmol/L, kontrol grubunda 440,95 (58,7) µmol/L (p=0,052); disfülfit düzeyi FMS grubunda 17,5 (9,8) µmol/L, kontrol grubunda 14,8 (10,3) µmol/L (p=0,002) olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Fibromyalgia syndrome (FMS) is a chronic disease with unknown aetiology, characterized by widespread pain, fatigue, sleep disturbance, cognitive dysfunction and anxiety. Central and peripheral factors are responsible for the etiopathogenesis. Oxidative stress has also been implicated in etiopathogenesis in recent years. In this study we aimed to investigate the role of thiol-disulfide balance in the etiopathogenesis of fibromyalgia, as an indicator of oxidative stress. Materials and methods: 98 female patients with fibromyalgia, 61 of whom were newly diagnosed and 37 were presently ongoing treatment and 82 healhty female controls were included in the study. Fibromyalgia impact questionnaire, pain visual analog scale, Pittsburgh sleep quality index, fatigue severity scale, short form-36, tender point count, Beck depression inventory and Beck anxiety inventory were evaluated in both groups. To determine the oxidative balance, the thiol/disulfide balance was investigated by the new automatic measurement method developed by Erel and Neselioglu. Results: Serum native thiol levels were 394,43 ± 52,43 µmol/L and 418,12 ± 49,95 µmol/L (p=0,002), total thiol levels were 429,55 (83,5) µmol/L and 440,95 (58,7) µmol/L (p=0,052) and serum disulphide levels were 17,5 (9,8) µmol/L and 14,8 (10,3) µmol/L in the FMS and control groups, respectively (p=0,002).