Kantitatif – çocuklar için otizm kontrol listesi (k-çok) ölçeğinin Türkçe versiyonunun oluşturulması ve geçerlik ve güvenirlik araştırması
Evaluation of validity and reliability of The Turkish version of quantitative checklist for autism in toddlers (q- chat)
  1. Tez No: 672025
  2. Yazar: ASİLAY ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Otizmin erken teşhis edilmesi çekirdek belirtilerde iyileşme sağlayabilecek müdahalelere uygun zamanda yönlendirme yapılabilmesi açısından önemlidir. Otizmde tanıya yardımcı olabilecek ve Türkçe geçerlik güvenirliği gösterilmiş pek çok araç bulunmakla birlikte, 18-60 ay aralığının tamamı için nicel bir değerlendirmeyle semptom şiddeti hakkında fikir verebilecek ve takiplerde kullanılabilecek Türkçe bir ölçeğe rastlanmamıştır. Bu nedenle bu çalışmada Kantitatif-Çocuklar için Otizm Kontrol Listesi (K-ÇOK) ölçeğinin Türkçe adaptasyonunun gerçekleştirilmesi ve DSM-5'e göre tanılanmış Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan çocuklar ile yine DSM-5'e göre Genel Gelişimsel Gecikme (GGG), İletişim Bozukluğu (İB) tanılarından birini almış katılımcılar ve Sağlıklı Kontrol (SK) gruplarından oluşan kontrol grubuna uygulanarak geçerlik güvenirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Metot: K-ÇOK ölçeği İngilizce orijinalinden Türkçe'ye çevrilmiş ve klinik uyarlaması yapılmıştır. Hasta grubunda 81 OSB'li çocuk, kontrol grubunda 81 SK, 20 GGG ve 20 İB tanılı çocuk olmak üzere 202 18-60 ay yaş aralığında çocuğun ebeveynlerine K-ÇOK, M-CHAT (18-35 ay aralığındakiler için) ve ABC (36-60 ay aralığındakiler için) uygulanarak sonrasında ölçeğin psikometrik özellikleri incelenmiştir. Güvenirlik için Cronbach alpha ve 14 gün aralıkla test-tekrar test güvenirliği değerlendirilmiştir. Geçerlik değerlendirmesi içinse faktör analizi yapılmış, yanı sıra K-ÇOK'un M-CHAT/ABC ile karşılaştırılmasıyla ölçüt geçerliği incelenmiş, ayırt edici geçerlik için farklı grupların skorları kıyaslanmış ve ROC analizi ile kesme puanı hesaplanmıştır. Bulgular: K-ÇOK için madde analiziyle Düzeltilmiş Madde-Ölçek Korelasyon katsayısı düşük olan 18.-22.-24. maddeler ölçekten çıkartılmış ve 22 maddelik K-ÇOK için Cronbach alpha değeri 0,922 ile yüksek güvenirlikli olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Early diagnosis in autism can lead to timely implemetations of interventions which can improve core symptoms of the disorder. Although there are a number of instruments which have been validly and reliably adapted to Turkish settings to help clinicians for autism screening, a quantifying Turkish tool that can support evaluations of symptom severity and follow-ups of children aged between 18-60 months old could not be detected in the literature. We therefore aimed to adapt Quantitative Checklist for Autism in Toddlers (Q-CHAT) into Turkish and apply it to parents of children who were diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD), and to the control group which consists of children with Global Developmental Delay (GDD) or Communication Disorders (CD), and healthy controls (HC) to investigate its validity and reliability. Method: Q-CHAT was translated into Turkish and adjusted for clinical relevance. Parents of children from the ASD group (81 children) and non-ASD control group of HC (81 children), GDD (20 children) and CD (20 children) were included in the study and filled out the Turkish Q-CHAT, M-CHAT (for children aged 18-35 months old) and ABC (for children aged 36-60 months) to investigate psychometric properties of the Turkish Q-CHAT. To establish reliability of the scale, Cronbach alpha was used and test-retest reliability was evaluated 14 days after the first application. Factor analysis was conducted and criterion validity was established by comparing scores of Q-CHAT with M-CHAT/ABC. Scores between different groups were compared to test discriminant validity and ROC analysis was undertaken to calculate a cut-off point. Results: Item analysis showed items 18-22-24 had insufficient Corrected Item-Total Correlation and were therefore removed from the questionnaire. The remaining 22-item scale had high internal consistency with Cronbach alpha at 0,922.