III. Mustafa'nın kızı Beyhan Sultan ve hayatı (1766-1824)
Mustafa III's daughter Beyhan Sultan and his life (1766-1824)
  1. Tez No: 672034
  2. Yazar: BURÇAK ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TARIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
Beyhan Sultan, Osmanlı padişahı III. Mustafa'nın kızı olup 13 Ocak 1766 tarihinde Topkapı Sarayı harem dairesinde dünyaya gelmiş, 7 Kasım 1824 tarihinde Arnavutköy'deki Sarayı'nda vefat etmiştir. Onun yaşam hikâyesi Osmanlı batılılaşmasının ilk evrelerini, beş padişah dönemini, İstanbul'u ve saray çevresini anlatmaktadır. 8 yaşına kadar haremde yaşayan, babasının ölümü ile annesi ve kız kardeşi Hatice Sultan ile Eski Saray'a taşınan Beyhan Sultan, 18 yaşına geldiğinde Halep Valisi Silahdar Mustafa Paşa ile evlendirilmiştir. Anadolu ve Rumeli'de geniş mukataalara sahip olan Beyhan Sultan, Eyüp, Çırağan ve Akıntıburnu'nda saraylar yaptırmış, hizmetli ve çalışanlarıyla ortalama 60-80 kişilik bir ekibi idare etmiştir. Bu tezde 18.yüzyılın ikinci yarısı ile 19.yüzyılın başlarında hanedan mensubu bir kadının yaşamı, gündelik hayatı, gelirleri ve harcamaları, çalışanları, sarayları, vakıfları, hanedan ailesi ve toplumla olan ilişkileri dönemin kaynakları ve arşiv belgeleri ışığında incelenmiştir. Beyhan Sultan'ın İstanbullu bir kadın olarak kendi yaşamında ne kadar özne olduğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the daughter of Ottoman Sultan, Mustafa III, Beyhan Sultan was born on 13 January 1766 in the Topkapı Palace's harem section and died on 7 November 1824 at her palace in Arnavutköy. Her life story tells the early stages of Ottoman westernization, the five sultans' reigns, Istanbul and the palace circle. Beyhan Sultan, who lived in the harem until the age of 8, moved to the Old Palace upon her father's death together with her mother and sister and married the Governor of Aleppo, Silahdar Mustafa Pasha when reaching 18 years old. Beyhan Sultan, who owned big mukataas in Anatolia and Rumelia, built palaces in Eyüp, Çırağan and Akıntıburnu, and managed a team of 60-80 people with her servants and employees. Under the light of sources from the period and archival documents, in this thesis, a dynastic woman's life, from the second half of the 18th and early 19th centuries, her daily life, incomes, expenditures, servants, palaces, pious foundations, relations to the dynasty family and the society have been examined. Whether Beyhan Sultan was a subject in her own life as a woman from has been discussed.