Alper Karaağaçlı'nın ud icra özellikleri
Alper Karaağaçlı's oud performance future
  1. Tez No: 672049
  2. Yazar: HASAN HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. MUTLU DEMİR TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışmasında günümüz ud icracılarından Alper Karaağaçlı'nın bir taksim ve bir eser üzerinden ud icra özelliklerinin incelemesi yapılmıştır. Alper Karaağaçlı'nın sağ el tekniği ve sol el tekniği incelenip bulguları yazılmıştır. İncelenen eser Reşat Aysu'nun Muhayyer Kürdi Saz Semai'sidir. Taksim ise Kemani Sebuh'un Hicazkâr Sirtosu'ndan önce yapılmış bir giriş taksimidir.Bu çalışma Alper Karaağaçlı'nın ud icrasını akademik bir ortamda incelemek, ud icrasında yeni ufuklar açmak ve ud eğitiminin gelişmesine katkıda bulunmak amacı ile hazırlanmıştır. Yapılan çalışmada video kaydından analiz yöntemi ile biçim, yapı ve melodi bakımından incelemeler yapılıp eser ve taksim hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, was examined Alper Karaağaclı one of the contemporary oud player through one improvisation and one piece. Right hand technique and left hand technique of the Alper Karaağaclı were investigated and the findings were written. The piece studied is the Muhayyer Kürdi Saz Semai of the Resat Aysu. Improvisation is the introduction improvisation made before Hicazkar Sirto of the Kemani Sebuh. This study , to examine oud performing in an academic environment , to open new horizons for oud performance , contribute to the development of the ud education is prepared. In the study, analysis method of the video recording and analysis in terms of format, structure and melody were examined and information was given about the piece and improvisation.